Každý člověk má svá přání, sny, touhy. Dosáhnout vytouženého cíle není vždy snadné. Pro někoho znamená štěstí peníze, bohatství, pro jiného lásku, někdo ho spojuje s kariérou nebo zdravím. Proto vznikly různé amulety, symboly, rituály. Už v době kamenné si lidé uchovávali zuby, kosti a drápy zvířat, neboť věřili, že z nich na ně přejde jejich síla. V talismany věřili už staří Egypťané, přesvědčení, že věci lze nabít duchovní energií. Také naši předkové přibíjeli na dveře svého hospodářství mince pro štěstí, aby ho uchránili před nouzí a chudobou. Pojďme se na některé symboly štěstí podívat blíž.
Podkova. Že má podkova přinášet štěstí, vychází z legendy o sv. Dunstanovi. Údajně měl kovat kopyto samotnému ďáblovi a ten se mu na oplátku zavázal, že dá pokoj lidem, kteří budou mít nad dveřmi umístěnou podkovu. Má to však jeden háček - podkovu musíme najít. Když si ji koupíme, nemůžeme od ní očekávat žádné kouzlo. A ještě jedna důležitá zásada. Podkova se musí nad dveře přichytit otevřenou stranou nahoru, tedy ve tvaru písmene U, aby z ní štěstí nevypadlo.
Prase. Je egyptským amuletem sloužícím k zajištění úspěchu, štěstí a dostatku. Ale víra v to, že prase přináší štěstí, pochází už ze středověku. Tehdy dostával poražený účastník turnaje s posměšným pokřikem přihlížejících sele pro štěstí, jakousi cenu útěchy. Také se traduje, že v období příchodu nového roku je dobré dát si k jídlu kousek vepřového masa, aby se nás v novém roce drželo štěstí.
Srdce. Vyjadřuje lásku a zamilovanost. Tvar a podoba tohoto symbolu vychází z podobnosti jednoho z našich nejdůležitějších tělesných orgánů - pumpy krve - ze srdce.
Čtyřlístek. Jeho čtyři listy symbolizují čtyři živly - oheň, vodu, zem a vzduch. Má přinášet štěstí, ale i lásku a peníze, ochranu před nepříjemnostmi. Štěstí by se mělo dostavit pouze tehdy, kdy čtyřlístek objevíte náhodou. Také se říká, že když chce svobodné děvče vidět svého budoucího muže ve snech, mělo by si dát čtyřlístek pod polštář.
Kominík. Někomu připomíná čerta a právě proto se mu přisuzuje moc zahnat ďábla a zlé síly. Kominík představuje ochranu před nebezpečím, nemocemi, má mít schopnost zneškodnit kouzla čarodějnic a mágů.
Slon. Symbolizuje moudrost, zabezpečuje štěstí, patří k amuletům k přivolání úspěchu, štěstí a dostatku. V Asii uctívají tato zvířata pro jejich chytrost a sílu, v buddhismu hraje slon zvláštní roli, protože než se Buddha znovu zrodil jako člověk, žil na zemi jako bílý slon. Jako talisman je nejlepší slon s chobotem mířícím vzhůru.
Delfín. Obecně je vnímán jako symbol inteligence, přátelství, radosti, porozumění. Objevuje se v příbězích námořníků z časů antiky, které hovoří o tom, že ztroskotance zachránili delfíni. Obrázek delfína lze spatřit na přídi mnoha rybářských člunů i dnes, neboť má chránit před nebezpečím číhajícím v moři. V arabské kultuře se věří, že delfín provází zesnulé duše do podsvětí. Jako amulet má přinášet pozitivní myšlenky, napomáhat k harmonickým vztahům.
(se)
DODATEK
Motýl jako talisman je spojen s lidskou duší. Má pomáhat vyrovnat se lépe s životními změnami. Je symbolem růstu, svobody, duše, kreativity, radosti a barev.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380905
DnesDnes67
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3703
Tento měsícTento měsíc8334

Partnerské weby

apartman banner