V dávných dobách z různých příčin migrovaly prehistorické kmeny, takže postupně docházelo ke křížení jak myšlenek, tak i náboženské praxe. Například uprostřed doby bronzové kmen ženské rodové linie Tuathy de Danaé po invazi ze Sýrie táhl na sever přes Řecko a došel přes Dánsko až do Irska. Rok jeho příchodu je zaznamenán jako 1472 před naším letopočtem. Danaové uctívali bohyni Danau a jejich svatyně v Argu patřila k hlavnímu náboženskému městu Peloponésu, až do uchvácení Féničany.
Další invaze, 200 let po Danaích, je zaznamenána v irské knize invazí a potvrzena Bedesovou Církevní historií. Tito lidé přišli na západ k Atlantiku z Trácie přes Středozemní moře. Přistáli ve Wexfordském zálivu a setkali se s kmenem Danaů, který je donutil stěhovat se dál do severní Británie. Hovořilo se o nich jako o Piktech, což byli skřítkové, přičemž ženy tohoto kmene se účastnily bojů jako Amazonky.
Staré záznamy dále naznačují úzké spojení mezi starověkými obyvateli Británie, Řeky a Hebrejci. Kolem roku 2000 před Kristem měl být kmen, plavící se po Egejském moři, vyhnán nájezdníky ze severovýchodu a jihovýchodu, takže někteří pak putovali po obchodních cestách na sever až do Británie a Irska, zatímco jiní směřovali zase do Sýrie a Kanuánu.
K první invazi do Thessalie došlo přibližně v době 1900 před naším letopočtem. Bojové kmeny se v době bronzové toulaly rovněž po pláních Evropy a donutily mírumilovné uctívače matriarchátu, a s nimi rovněž čarodějnice, odtáhnout do hor. Tam dál čarodějky pokračovaly ve starém náboženství, oslavujíce svátky a užívajíce poezii, mýty i kouzelnictví k učení. Básnické vyšší školy v Irsku i vyšší škola druidů mají svůj blízký vztah k pohádkovému folklóru a zachovávají tradice prostřednictvím písní a básní.
Pověsti a romance byly v pozdější době vyprávěny rovněž velšskými minstrely, kteří nespolupracovali s církví, ale kterým se všeobecně připisovalo věštecké a prorocké nadání. Pocházeli od původních velšských mistrů básníků, kteří byli vyloučeni nebo kteří sami odešli ze dvorů svých dobyvatelů - Kymrů. Ti pak drželi v područí mnoho menších velšských kmenů, jako třeba Goidelů, Brytonů, lidí doby bronzové, mladší doby kamenné a původních obyvatel. Mistrelové putovali zemí, pořádali zábavná vystoupení pod stromy nebo v domech a udržovali starověkou literární tradici, která sahala až do doby kamenné.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380902
DnesDnes64
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3700
Tento měsícTento měsíc8331

Partnerské weby

apartman banner