K Vánocům neodmyslitelně patří voňavé koření, které svátečním pokrmům a cukroví dodá správnou chuť a aroma, je vhodné i pro působivou sváteční dekoraci. Některé z nich se ale vyplatí mít v domácí lékárničce celoročně, neboť může být spolehlivým pomocníkem, když nás něco trápí, máme zdravotní obtíže.
Skořice. Kromě toho, že krásně voní a má příjemnou chuť, v lidové medicíně se považuje za jakýsi všelék. Má dezinfekční účinky, udělá dobře trávení, příznivě působí proti nevolnostem, průjmu, nadýmání. Pravidelná konzumace má dokonce snižovat hladinu krevního cukru, což je dobrá zpráva pro diabetiky druhého typu. Prokazatelně upravuje hladinu cholesterolu v krvi, v zimním období je neocenitelná při prochladnutí.
Vanilka. Vhodná je pro přípravu nápojů, ale ceněna je i jako léčivý prostředek na celkové povzbuzení organismu, srdeční činnosti, zklidní pocuchané nervy. Udělá dobře rozbouřené psychice, také se o ní říká, že je skvělým afrodiziakem.
Anýz. Většinou slouží k dochucení alkoholických nápojů, polévek, jídlo je díky němu chutné a lehce stravitelné. Přisuzují se mu antibiotické účinky, pomáhá při trávicích potížích, zlepšuje chuť k jídlu. Potlačuje kašel, semena příjemně osvěží dech, anýzový čaj používaly naše babičky proti nachlazení, neboť se po něm lépe odkašlává, uvolňují hleny.
Badyán. Považuje se za přírodní antibiotikum. Do jídla ho můžeme přidávat při nachlazení, virových onemocněních, chřipce. Podporuje také dobrý spánek, účinný je při nadýmání, zácpě, pomáhá při svalových křečích.
Hřebíček. Většinou si jeho vůni spojujeme se svařeným vínem, punčem nebo perníčky. Ale víte, že hřebíček může být první pomocí, když bolí zub? Stačí se do něj zakousnout a bolest poleví. Přisuzují se mu blahodárné účinky při pomalém metabolismu. Podporuje produkci žaludečních šťáv, žluče, celkový apetit. Lidová medicína doporučuje hřebíček proti nepříjemnému zápachu z úst, úlevu přináší při dráždivém kašli.
Zázvor. V mleté podobě se přidává do sušenek, zlepší chuť polévek, omáček, hodí se i k masu. Pro zdraví je neocenitelným pomocníkem v případě nachlazení, kdy se při angínách kloktá, je výborným pomocníkem při likvidaci bakterií. Osvědčuje se i při poruchách trávení, nevolnosti, bronchitidě, celkově prokrví organismus.
Muškátový oříšek. Má kouzelné aroma, ale v kuchyni, stejně jako s léčivým prostředkem se s ním musí šetřit. V jeho případě platí, že méně znamená více. Už stará čínská medicína považovala muškátový oříšek jako účinnou medicínu proti křečím v břiše a nadýmání. Podporuje chuť k jídlu, stimuluje produkci trávicích šťáv. Možná nevíte, že obsahuje éterický olej, který má opojné účinky podporující sexuální vzrušení. Lidé se srdečními problémy nebo těhotné ženy by měli jeho užívání konzultovat s lékařem.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434536
DnesDnes94
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden4654
Tento měsícTento měsíc4654

Partnerské weby

apartman banner