Myslíte si, že v chladných měsících roku není nutné tolik pít jako v létě? Omyl! I když v zimě dochází ke sníženému pocitu žízně a tělo se tolik nepotí, tekutiny potřebuje stejně. Voda je nezbytnou součástí života, má na správný chod organismu nenahraditelný vliv. Navíc je v tomto období imunitní systém vystaven větší zátěži, protože bojuje s různými bakteriemi a viry, musí se vyrovnávat s velkými výkyvy teplot. Většina lidí tráví hodně času v přetopených místnostech, potřebu se napít ovlivňuje i mrazivé povětří. Často čekáme, až se dostaví žízeň, ale ta už je varovným signálem, že organismus strádá. Zpravidla se dostavuje sucho v ústech, bolesti hlavy, únava, postupně klesá výkonnost, zvýšený krevní tlak. Nedostatek vody v organismu lze vypozorovat i z barvy moči. Čím má tělo méně vody, tím je zahuštěnější, koncentrovanější, tmavší. I zápach z úst může být důsledek dehydratace. Při úsporném pitném režimu je v ústech daleko méně slin, které pomáhají zbavovat se bakterií a zbytků jídla, jež se nacházejí v ústech. A protože bakterie živí v ústech zbytky potravy, čímž se zvětšují, mohou pootevřená ústa nabízet nepříjemné čichové vjemy.
Které nápoje jsou pro zimní období nejvhodnější? Čaj a káva by se neměly do pitného režimu vůbec započítávat. Jejich konzumace působí močopudně a pocit žízně se tak neustále stupňuje. Základem pitného režimu by měla být pitná voda. Univerzálním životabudičem se stávají minerálky, jejichž složení pomáhá organismus nejen osvěžit, ale zvládat stres, potlačit chuť na sladkosti. Dobrou volbou budou také neslazené tekutiny, nepříliš sladké ovocné a zeleninové šťávy.
(se)
RADA SPIRITU
Lidé vyššího věku pijí většinou méně, než jejich tělo potřebuje. S věkem totiž klesá schopnost pociťovat žízeň, a tak dehydratace organismu u nich může způsobovat vážné zdravotní poruchy.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379487
DnesDnes388
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2285
Tento měsícTento měsíc6916

Partnerské weby

apartman banner