Jistá japonská stavební firma přišla s neobvyklým a velice ambiciózním plánem. Hodlá postavit podmořské město pro 5000 lidí, které by čerpalo energii z mořského dna. Projekt s názvem Ocean Spiral se má stát realitou během několika desítek let a měl by pomoci v době budoucí, kdy se očekává stoupání hladin oceánů a tedy i ohrožení života některých ostrovních komunit.
Projektová vize hovoří o tom, že by se město mělo skládat ze tří částí. Hned pod hladinou moře má být umístěna plovoucí koule (předpokládaného průměru kolem 500 metrů), v níž budou obchodní a obytné zóny, hotely. Koule má být napojena na 15ti kilometrovou spirálu vinoucí se ke dnu oceánu (do hloubky 3 až 4 kilometrů). Na mořském dně bude postavena továrna. Využívala by mikroorganismy k přeměně oxidu uhličitého na metan, který lze využít jako zdroj energie. Elektřinu by vyráběly ovšem také generátory fungující na principu teplotního rozdílu mořské vody v různých hloubkách. Spirálou by k obyvatelům podmořského města proudila odsolená mořská voda.
Představitelé japonské společnosti jsou přesvědčeni, že samotná výstavba města nepotrvá déle než pět let a přijde je na zhruba tři biliony jenů (564 miliard Kč). Experti firmy tedy jen musí počkat na nové technologie, jež jsou k vybudování a udržení života pod hladinou moře nezbytné. Nicméně doufají, že ty budou dostupné již za 15 let.
(rid)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504525
DnesDnes157
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2777
Tento měsícTento měsíc15871

Partnerské weby

apartman banner