Duchové patří mezi nejstarší a nejznámější paranormální jevy. Mnozí lidé se ale snažili na duchy svést i svoje špatné vlastnosti, skutky, kterých se dopouštěli. Víme ale, že „něco“ mezi nebem a zemí existuje. Mrtví nám dávají najevo svoji přítomnost, některé duše nemohou okamžitě opustit náš svět, duše propadaly prokletí, odnášel si je ďábel. Vyvoláváme duchy, svými myšlenkami je mnohdy podněcujeme k tomu, aby s námi ještě chvíli zůstali, i když už nepatří do našeho světa. Nehmotné bytosti pro mnohé neexistují, jiní s nimi ale dokonce spolupracují a spojují svět živých a mrtvých. Že se občas objeví agresivní duch, který napadá dům a ohrožuje jeho obyvatele, je také dobře známé. Odborníci tomuto typu ducha říkají jednoznačně – poltergeist.
Jméno tohoto ducha pochází z němčiny a znamená „hlučný duch“. Většinou přesouvá věci v místnosti, ochlazuje vzduch, vydává zvuky a zápachy. Nedá se ale mluvit o nějaké hře s lidmi, o tom by mohla vyprávět spousta lidí, kteří se s tímto typem ducha setkali. Praskání žárovek, podivný klapot stěn, to jsou jen ty méně bolestivé stránky ducha s tímto zvláštním jménem.
Pokud se takové paranormální síly objeví v podobě hlučného ducha, souvisí to většinou s jednou osobou, která je v domě přítomna. Tyto duchy přitahují hlavně mladí lidé, ale není to vždy pravidlem. U nás byl známý případ ducha poltergeista, který rád pohazoval hrníčky v pokoji. Když se ale problémový chlapec z domu odstěhoval, jeho projevy ustaly. Výmysl, podvrh, nebo holá skutečnost?
Každý duch bývá většinou jiný, a to ať jde o „normálního“ ducha, nebo poltergeista. Základní znaky ale zůstávají stejné, v posledním stadiu většinou dochází i k útokům na lidi. I když bychom nějakým způsobem mohli vysvětlit zvuky, které mohou pocházet ze starých kamenných zdí, které si zvuky uchovávají díky vysokému obsahu nízkostupňových křemičitých částic a železité soli, tj. základních surovin pro vznik nahrávajícího pásku. Jak si ale vysvětlit pohyby předmětů a útoky na lidi? Někteří duchové jdou tak daleko, že se nespokojí s nádobím, ale přemisťují i velice těžký nábytek. Řada lidí navíc nestojí o žádnou popularitu, která je s tímto druhem duchů spjata, ale naopak se jí vyhýbá.
Už v roce 1884 publikovali britští parapsychologové výsledky ankety, v níž stálo: „Stalo se vám již někdy, že jste měli živé vidění bytosti, nebo jste slyšeli nějaký hlas? Přičemž tento dojem byl, alespoň pokud můžete soudit, nezávislý na vnější fyzikální příčině?“ Parapsychologové se dotazovali celkem 17000 lidí, z nichž jich celkem 673 odpovědělo kladně. Můžeme proto tyto jevy podceňovat? Můžeme si myslet, že jde jen o bohatou představivost některých lidí?
Podívejme se společně do jedné dívčí školy, kde prováděli jeden z nejzávažnějších církevních rituálů – vyhánění ďábla. Při kropení místnosti a schodů svěcenou vodou vyslovovali všichni slova, která měla zahnat zlého ducha, který tu dívkám ubližoval. Duch přemisťoval nejen knihy v knihovně, ale dívkám také strhával v noci pyžama a projevoval se hlasitými zvuky. Kněz v tomto případě pomohl – po vysvěcení a obřadu duch navždycky zmizel. To všechno se odehrálo v zimě roku 1990, tedy ne v žádném středověku. Málokdy je tento duch takového ražení, že by chtěl lidem pomoci, ale i to se stalo. Lomoz a rachot ducha zachránil život lidem, kteří po probuzení zjistili, že jim hoří dům.
Nejstarší zprávy o poltergeistovi najdeme v italských rukopisech ze šestého století, staré záznamy o něm najdeme i z dob Egypťanů. Vědci se sice již dlouhá léta snaží vysvětlit záhady, které se poltergeista týkají, ale doposud je jejich počínání bez výsledku a většího efektu. Dozvíme se někdy pravdu?
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433446
DnesDnes440
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3564
Tento měsícTento měsíc3564

Partnerské weby

apartman banner