Patříte také k těm, kteří si jídlo přisolí, aniž by ho ochutnali? Podle vědců může nepřiměřené solení škodit dokonce víc než tabák. Za dostačující množství soli se považuje příjem asi 1,5 gramu, přičemž denně většina lidí do těla dostane až kolem 10 gramů! Sůl, tedy chlorid sodný, který si přidáváme do pokrmů, tvoří jen jednu pětinu našeho celkového příjmu soli. Další pětinu pokrývá sodík, který se přirozeně vyskytuje v nezpracovaných potravinách - v ovoci, zelenině, mase, obilninách, luštěninách. Více než polovinu sodíku ale přijímáme v průmyslově zpracovaných potravinách. A tak pozor na párky, klobásy, slaninu, salámy, bramborové lupínky, instantní polévky a omáčky, polévkové a masové extrakty, hodně soli mohou obsahovat i výrobky, které jsou označeny jako dietní.

Proč je vysoký příjem soli nebezpečný? Především souvisí se zvýšeným rizikem onemocnění kardiovaskulárními chorobami, jako jsou mozková příhoda či srdeční selhání, s vysokým krevním tlakem. Ale nejrůznější studie poukazují také na souvislost mezi nadměrným příjmem soli a rakovinou žaludku, osteoporózou, ledvinovými kameny či diabetem.

Co můžeme pro své zdraví udělat? Vyplatí se sledovat obsah sodíku nejen na etiketě potravinářských výrobků, ale také na minerálkách. Jak vyplývá z posledních výzkumů, až osmdesát procent přijímané soli pochází právě z potravinářských výrobků. Pro zdraví je nejlepší při vaření jídlo nesolit, ale dochutit ho až na talíři. Ideální je namísto klasické soli používat nejrůznější bylinky - petrželku, tymián, koriandr, oregano, bazalku, muškátový oříšek.
(es)
DODATEK
Podle statistických údajů člověk v Česku spotřebuje denně asi 15 gramů soli, přičemž evropský průměr se pohybuje mezi 8 až 12 g. K optimálním hodnotám se nejvíce přibližují Němci a Rakušané.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454073
DnesDnes107
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1980
Tento měsícTento měsíc5019

Partnerské weby

apartman banner