Pátrání po legendárním Wogatisburgu, slovanském hradišti, u něhož v roce 631 našeho letopočtu proběhla bitva mezi kmeny krále Sáma a vojskem Dagoberta I., zůstává stále neúspěšné. Francký král Dagobert, potomek tajemných „dlouhovlasých králů“, měl o naše území velký zájem.
Nejnovější průzkumy se v posledních letech nasměrovaly na tzv. „Moravskou Saharu“. Složitými srovnávacími metodami se do hledáčku odborníků dostal právě tento region, je bohatý na ropu, i když do arabských velkoproducentů mají zdejší těžaři logicky hodně daleko. Poblíž vrchu zvaného Náklo archeologové zbystřili, otočili výzkum podle osy okolního terénu. Zajímaly je báje o moravském Veligradu (předchůdci dnešního Velehradu) v Dolnomoravském úvalu. Že by právě velkolepý Veligrad byl ve skutečnosti Wogatisburgem, slovanským hradištěm? Veligrad by navíc mohl ukrývat další hledaný objekt, hrob věrozvěsta Metoděje. U Nákla poblíž Milotic najdeme také velmi zajímavé „rohaté“ pahrbky. Vznikly v dávných časech díky podzemním výronům plynů. A kde hledat bájné kultovní pohřebiště Slovanů, o němž se vyprávělo už ve středověku? Kde hrobku knížete Svatopluka? Také někde poblíž? Názory se různí, ale zatím se nic podstatného objevit nepodařilo.
Při předešlých výzkumech (během dvacátého století) zde archeologové našli jen několik hrobů, také zvláštní hrobky vyvolených, významných jedinců. Našly se i ostatky avarské princezny a popelnice s popelem řadových členů různých kmenů.
A objevují se další tipy: Wogatisburg se údajně nacházel daleko od Moravy, na severu Čech, poblíž dnešní Kadaně. Slovenští záhadologové pátrají poblíž toku Dunaje, kde by se mělo nacházet torzo obřího slovanského hradiště. Jaké další stopy objevíme?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452232
DnesDnes139
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden139
Tento měsícTento měsíc3178

Partnerské weby

apartman banner