Hřebíček alias hřebíčkovec představuje asi dvacetimetrový, stále zelený tropický strom, který roste na Madagaskaru, v Brazílii a v Zanzibaru. Drogou a zároveň oblíbeným kořením je z něho tzv. „hřebíček“, což jsou nerozvitá květní poupata, která se sklízejí v čase, když se její původně zelená barva začíná měnit na nachovou. Hřebíček má výrazné protibakteriální, dezinfekční a místně znecitlivující účinky.
Hřebíčková silice znamenitě tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu. Hřebíčkovým čajem nebo tinkturou z něj lze s úspěchem vymývat nehojící se zahnisané rány i bolestivé kožní infekce. Tinkturou můžeme i promazávat revmatické projevy či dnu. Hřebíčkový olej v aromalampě dezinfikuje dýchací cesty a léčí průduškové záněty. Podle zkušeností ajurvédy rovněž povzbuzuje činnost srdce.
Hřebíček působí velmi příznivě též jako účinná prevence před vznikem paradontózy a zubního kazu. Pro tyto účely se hodí výborná hřebíčková tinktura, která se připravuje následovně: 10 g hřebíčku a polovinu větší tyčinky skořice naložíme do 0,5 litru šedesátiprocentního lihu a necháme nejméně dva týdny louhovat. Potom tekutinu přecedíme a uschováme v tmavé uzavřené lahvi. Tinkturou si pravidelně dvakrát denně vyplachujeme a masírujeme dásně. Obdobně účinně jako tato ústní tinktura a současně i kvalitní prostředek na osvěžení dechu může sloužit hřebíčkový olej. Postačí pouhá jedna kapka tohoto éterického oleje do sklenice vody. Olej pomáhá rovněž proti bolestem zubů a dásní. Při potížích se namočí kousek vaty a s ním se postižené místo ošetří.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454076
DnesDnes110
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1983
Tento měsícTento měsíc5022

Partnerské weby

apartman banner