Českou krajinu dnes každý týden brázdí stovky nadšenců s detektory kovů. A vidina vzácného nálezu neustále láká další a další hledače pokladů. Dnes mnozí zkušení hledači neboli detektoráři tvrdí: „Zlaté časy jsou minulostí. Většina hlavních lokalit byla prohledána už v divokých 90. letech.“ Válkaři, tedy ti, kteří se specializují na artefakty z druhé světové války, mají i dnes žně především v severních, západních a východních Čechách. Prostě všude tam, kudy prchala německá armáda. Mincičkáři pak takzvaně hoblují pole kolem historických měst nebo tam, kde bylo v minulosti nějaké osídlení. Známý je případ Emila Malého, který našel na Chebsku 85 halfských feniků a jako nálezné dostal 276 korun. Jde o koníčka, který stojí mnoho peněz i času a kterému se věnují jak řemeslníci, tak třeba doktoři. Mnoho z nich o víkendu vyjede za město a hledají. Rozhodně jim nejde o to zbohatnout, ani nikde nechtějí vyrabovat chráněnou archeologickou lokalitu.
Tisíce stříbrňáků v Kyšperských horách
Máte-li pocit, že již bylo všechno nalezeno, mýlíte se. O tom svědčí například nález tisíce stříbrňáků v Kyšperských horách. Nález byl učiněn v rámci předstihového archeologického výzkumu, který se dělal na kašperskohorském náměstí v blízkosti v minulosti nalezené šachty na těžbu zlata ze 13. století. Jde zhruba o plochu 50 metrů čtverečních, kde byly odkryty základy bývalých masných krámů. Ty stály ještě v první polovině 19. století, ale poté byly demolovány. V jejich blízkosti se našla za pomoci detektoru kovů asi čtyřicet centimetrů hluboká jáma, ve které byl v hrnku uložen depot (hromadný nález předmětů podobného charakteru, záměrně uložených do země). Nádoba přikrytá dřevěným víkem, která ležela necelých půl metru pod povrchem, skrývala asi 3750 různých mincí.
Měděné půlturáky pod toaletou
Možná se budete divit, ale poklad můžete najít i v případě, že se rozhodnete pro suchou toaletu. Stavař v Šuranech na jihu Slovenska objevil při kopání na místě suché toalety asi 4,5 kilogramu mincí, které pocházejí z počátku 18. století. Šlo o měděné půlturáky (drobný peníz z doby rakouské monarchie) z období povstání Františka II. Rákócziho (sedmihradského knížete), které je možné datovat do let 1704 až 1707. Poklad je nezvyklý vysokým počtem nalezených mincí. Poslední takový objev byl zaznamenán v roce 1981 a shodou okolností právě také v Šuranech. Tehdy nalezl hrobník při kopání na hřbitově mince přibližně z roku 1450.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454076
DnesDnes110
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1983
Tento měsícTento měsíc5022

Partnerské weby

apartman banner