Domácí medicínu za pár korun představuje jedna z nejznámějších bylinek - meduňka lékařská. Už ve starověku byla používána jako koření a léčivka. Staří Římané ji považovali za osvědčený lék při bušení srdce, bolestech břicha, při stavech úzkosti a deprese, dnes se řadí k účinným relaxačním bylinkám. Užívá se v nálevu - samotná, v čajových směsích, nebo v lihovém výtažku známém jako „karmelitské kapky“.
Meduňka se doporučuje zejména lidem, kteří mají problémy s usínáním, pod tíhou starostí a stresu se propadají do depresí, vědí, co je to úzkost a smutek. V tomto směru platí meduňka za „rozveselující“ bylinu, používá se jako sedativum při neurózách, psychických problémech. Lidoví léčitelé ji doporučují ženám při menstruačních obtížích, bolestech hlavy. Má příznivý účinek na činnost žaludku a zažívání, podporuje chuť k jídlu, reguluje krevní tlak. Díky svým antibakteriálním účinkům je dobré meduňkový čaj popíjet při nachlazení a chřipce.
Jak správně připravit čaj?
Dvě lžíce usušené bylinky se přelijí 2,5 deci vroucí vody a nechají se vyluhovat 8 až 10 minut. Denně je možné užívat dva až tři šálky uklidňujícího čaje, který má blahodárný vliv na celý organismus.
Karmelitské kapky
Do jednoho litru vodky dáme 200 gramů sušené bylinky nebo 500 gramů čerstvé, 20 gramů nastrouhané kůry z dobře omytého čerstvého citronu, 10 gramů mleté skořice a 10 gramů mletého muškátového oříšku. Láhev postavíme na tmavé místo a občas s obsahem zatřepeme. Nejdříve po dvou týdnech přefiltrujeme přes plátno a užíváme dvakrát denně jednu čajovou lžičku. Kapky uleví při dlouhodobém stresu, přepracovanosti, žaludeční neuróze zapříčiněné pracovním vypětím, když potřebujeme ulevit rozjitřeným nervům.
(vos)
RADA SPIRITU
Jako koření lze meduňku používat takřka do všech pokrmů. Hodí se do zeleninových polévek, omáček, k rybám, drůbeži, studenému pečenému masu. Lze ji použít na ochucení sladkých nákypů, zmrzlin, pudinků.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452232
DnesDnes139
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden139
Tento měsícTento měsíc3178

Partnerské weby

apartman banner