Ani téměř po dvou tisíciletích rozborů magického čísla 666 nejsou badatelé ve shodě. Novými výklady trumfují své předchůdce. Jako kdyby někteří pátrači sami podléhali svodům biblického „čísla bestie“ a začínali blouznit v předtuše blížící se Apokalypsy.
Číslo 666 je dobrá hádanka. Někteří v ní vidí iniciály Adolfa Hitlera, mága Crowleyho, Caligulu, císaře Nera či despotu Domiciána. Milovníci sci-fi v textu poznávají prorocké vize o nových technologiích, odkazují k počítačům, internetu či čárovému kódu na spotřebním zboží. Ale v textu je přece odkaz na člověka. Číslo má označovat lidskou bytost, ne nějakou věc či technologii. Nebo se různými překlady text pokřivil a je špatně vykládán?
Hledejme ještě jinde. Nejdříve ale musíme opustit umělý svět příšer a moderních technologií. Podle numerologie je šestka dokonalým číslem, součtem prvních tří. Šest dnů tvořil Bůh podle bible náš svět, šestka je také významné číslo z hlediska životní síly. V bibli se praví o zázraku na svatbě v Káni Galilejské (v tehdejší Palestině). Ježíš tam svatebčanům proměnil pouhou vodu ve víno, je to jeho první veřejný zázrak před „publikem“. Prý jde o událost z vlastní svatby Ježíšovy, spíše se ale jedná o pozoruhodnou filozofickou alegorii. Svatebčané Kristovi předloží 6 kamenných nádob, ne obyčejných, ale rituálních, sloužících k očišťování. I zde hraje šestka důležitou roli, zvěstuje blízkost mesiášské doby, času spásy. Taková událost byla ezoteriky označována jako apokalyptická, konečná. Často se používala formulace „svatba“. Stejné přirovnání používali i alchymisté a tajné společnosti. Tři šestky zesilují oznámení, proto je v bibli „číslo svatby“ použito hned třikrát za sebou (666). Zdůrazňuje totiž důležitost budoucí události. Skutečně se stane, ať chceme nebo nechceme. Příhoda se svatby pochází také z pera svatého Jana. Není to zvláštní náhoda?
Číslo 666 je číslem konce věků, změny světa. Lze z něj odvodit, kdy ona změna nastane? Asi ano, vždyť autor přece píše: „Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy!“ Ale co dál?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454070
DnesDnes104
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1977
Tento měsícTento měsíc5016

Partnerské weby

apartman banner