Již v minulosti jsme vyprávěli o záhadné kletbě, která pronásleduje americké prezidenty zvolené v roce končícím nulou. Podle dávné indiánské věštby se nedožijí konce svého volebního období. Jak ale uvidíte, ne vždycky se hrozba vyplnila, někteří prezidenti nad ní zvítězili.
Prolomit kletbu dokázal například Ronald Reagan, vítěz amerických voleb v roce 1980. Dne 30. března 1981 ho postřelil atentátník Jonathan Hinckley. Život pečlivému, ale i ráznému prezidentovi zachránila jeho vynikající ochranka, strážce ihned rozpoznal vnitřní zranění. Přesto se Reagan nacházel několik dní v ohrožení života, situace byla velmi vážná. Američané očekávali, že dočasný výkon úřadu bude podle ústavy svěřen víceprezidentovi Georgi Bushovi. To se ale nestalo. Naopak, listiny a podklady k přebrání moci byly uloženy v trezoru. Proč takové divadlo? Navíc šlo o jasné porušení pravidel americké ústavy. Ronald Reagan v mládí hrál ve více než 50 filmech, většinou se jednalo o westerny. Ve snímku Země bezbožných (rok 1940) ztvárnil generála Custera, který byl v roce 1876 zabit v bitvě u Little Big Hornu Sedícím býkem, proslulým náčelníkem kmene Siouxů. Věřili prezidentovi poradci (a mocní volební sponzoři), že se tímto symbolickým uměleckým aktem oslabila síla kletby, pokud se bývalý herec stal prezidentem? Snad ano. Dočasné přerušení vlády (zastupováním) by mohlo celý rituál zhatit. Reagan naštěstí přežil a do úřadu se vrátil. Zemřel v roce 2004, dožil se 93 let.
I George W. Bush, zvolený v roce 2000, kletbě unikl. V jeho případě se spekuluje o ochraně díky členství v řádu Skull and Bones (Lebka a hnáty). Společnost byla založena v roce 1833 na univerzitě v Yale, od roku 1856 se členové scházejí v budově, která se nazývý Tomb (hrobka). Spolkovými dny jsou čtvrtky a neděle. Dnes prý bratrstvo bývalých univerzitních studentů sdružuje asi 700 členů, organizací tak trochu připomíná svobodné zednáře. Když se podíváte na zasloužilé „bonesmany“, zjistíte, že všichni byli velmi úspěšní ve svých kariérách. Byla tedy obávaná prezidentská kletba přerušena nebo alespoň oslabena? Uvidíme za pár let…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454092
DnesDnes126
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1999
Tento měsícTento měsíc5038

Partnerské weby

apartman banner