Ve světě bájných zvířat patří drakovi výsadní postavení. Žádný z mýtických tvorů se neobjevuje v tak pestré škále druhů. Mohlo by se zdát, že kdysi dávno Zemi skutečně obývalo mnoho draků, kteří záhadným způsobem vyhynuli. A také do nedávné doby, zhruba do 17. století, učenci o dracích psali jako o reálně existujících zvířatech a popisovali jejich anatomii i vývoj do nejmenších podrobností.
Přírodovědec Edward Topsell je v díle z roku 1608 zařadil mezi plazy a považoval je za blízce příbuzné hadům: “Existuje řada různých druhů draka. Různé země obývají, liší se od sebe způsobem páření, množstvím a velikosti, ale i různými tvary údů.“
Na rozdíl od Shakespeara, který tvrdil, že „draka se lidé bojí, aniž by ho viděli“, byl Topsell přesvědčený, že se mnoho lidí s draky osobně setkalo. „Nejen z Evropy přicházejí zvěsti o dracích, ačkoliv je nikdo na vlastní oči neviděl, ale i z naší země (vycházeje ze svědectví všelikých učenců) mnozí byli spatřeni a zabiti.“ Upřímně řečeno, 19. století, kdy věda tak systematicky a důkladně prozkoumala svět přírody, ale nenarazila na skutečného majestátního draka, přineslo veliké zklamání. Zvědaví přírodovědci viktoriánské doby, kteří při pátrání po nových živočišných druzích pročesali celý svět, vykopali jen pár obrovitých hadů a velkých ještěrů, kteří skončili v nejrůznějších sbírkách, ale nenarazili na žádného oheň chrlícího čistokrevného okřídleného draka. Dokonce ani na žádného tvora, který by se mu vzdáleně podobal. Počínaje viktoriánskou érou byli draci jako výmysl odsouzeni na smetiště vědy, posléze pak předhozeni komiksovým kreslířům a animátorům. Bylo by jistě mnohem a mnohem lepší, kdyby se ukázalo, že někteří z nich jsou skuteční, živí tvorové, které je možné obtížně a s velkých rizikem obdivovat i dnes.
Avšak otázky zůstávají i nadále: Draci se vyskytují v mytologii či kresbách na celém světě, co tedy stálo jako předobraz dnešnímu drakovi? Věda s názvem kryptozoologie se věnuje hledání dosud neobjevených či nedávno vymřelých zvířat. Není tomu tak dávno, co byla objevená ryba Latimérie podivná, tento druh ryb byl dlouho považován za vyhynulý (jeho vymizení se odhadovalo na období před 70 miliony let).
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433395
DnesDnes389
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3513
Tento měsícTento měsíc3513

Partnerské weby

apartman banner