Nejen manželské páry vybírají pro svého potomka jméno, ale podle některých psychologů je výběr jména i velice zodpovědnou záležitostí, neboť vibrace často vyslovovaného jména jeho nositele určitým, ale zatím zcela nevysvětlitelným způsobem ovlivňují. Výběrem křestního jména se tak dá dítěti prospět, ale právě tak i ublížit.
Mezi dnešními babičkami a dědečky se často objevovala jména Marie s Josefem, dále Anna, Jana, Jiří, Jan, František a Jaroslav. Kromě toho zde sehrával svoji roli též daný region. Například v Praze patřilo dříve k nejoblíbenějším jméno Eva, ve středních Čechách Jaroslava, Jana a Jaroslav, v západních Čechách Václav, v severních a východních Čechách František, přičemž stálicemi ve všech generacích byla jména Jiří, Jana a Petr s Pavlem.
Působením různých vlivů se obliba jmen mění. Na úkor dlouho používaných jmen Hana, Alena, Eva, Ivana a Dana se v posledních letech objevují Veronika, Aneta, Kristýnka, Natálie, Dominika, Tereza a Kateřina. Z chlapců potom převládají Jan, Tomáš, Martin, Jakub a Lukáš. Dá se tedy říci, že u chlapců přetrvává obliba zejména jmen biblických.
Při psychologickém výběru jmen to mají poněkud snazší chlapci, jimž se většinou příjmení nemění. Více obtížné je dát vhodné jméno dívce, u níž nelze vědět, jaké příjmení získá po svatbě. Proto by se neměla vybírat jména příliš exotická a zvláštní, ale neutrální, aby pak nedocházelo ke směšně znějícím spojením, jako třeba Esmeralda Bačkorová, Patricie Sádlová, Delfina Pytlíková apod. Odborníci rovněž varují před dáváním jmen hrdinů současných seriálů nebo populárních postav. Dále se též začínají objevovat zména zdvojená, jako například Adam-Anton, Marie-Luisa atd. Velmi neobvyklá jména se pak v posledních letech objevují po celé České republice, např. Detlev, Samuel, Timur, Triumf, Alessandro, Max, Nick, Mayk, Nora, Mia nebo Nelly. Psychologové jsou toho mínění, že za dvě desetiletí si na dnešní konzumní mělké seriály nikdo nevzpomene, takže nositelé neobvyklých jmen nemusejí zažívat jen určitou nevšednost a popularitu, ale také třeba jistý výsměch i traumatické pocity.
(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454074
DnesDnes108
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1981
Tento měsícTento měsíc5020

Partnerské weby

apartman banner