Během života udělá řada z nás mnoho chyb. Pokud si jimi doslova nezničíme život svůj nebo někoho jiného, lze je přejít, v lepším případě se z nich poučit a život plyne dál. Ostatně i část jistého rčení říká, že „chybovat je lidské”. Jsou ale lidé, kteří si chyby nemohou, v horším případě ani nechtějí dovolit. Chtějí být jednoduše dokonalí ve všech směrech. Takovému chování se říká perfekcionismus.
Takových lidí najdeme mnoho. Jejich touha po dokonalosti a úsilí, které tomu věnují, jsou pro mnohé okolo inspirací, ale není to tak jednoznačné, jak se zdá. Perfekcionisté možná dosahují lepších výsledků v různých oblastech, ale pokud své snahy o dosažení dokonalosti přehánějí, mohou vážně ohrožovat vlastní život a zdraví. U některých jedinců je více než pravděpodobné, že budou mnohonásobně častěji bojovat s depresemi a úzkostí, a bohužel se u nich i více zvyšuje pravděpodobnost řešení problémů sebevraždou. Perfekcionisté často praktikují styl myšlení všechno, nebo nic, často je k tomu doslova ochromuje strach z možného neúspěchu. Navíc k tomu mívají vlastnost označovanou jako „sebedůležitost“. Sami sebe jednoduše ujišťují v tom, že jen oni jsou ti nejlepší pro zvládnutí daného úkolu.
Je zajímavé, že zatímco všeobecné riziko sebevražd, které mohou být výsledkem snahy být dokonalý, je až čtyřnásobně vyšší u mužů, perfekcionistky najdeme ve velké míře i mezi ženami. Řadu žen s touhou po dokonalosti můžeme nalézt mezi anorektičkami, ale zároveň i mezi obézními ženami. Perfekcionismus jako takový ale bohužel není jen příjemná nebo nepříjemná lidská vlastnost. Přináší s sebou i mnohá zdravotní rizika, například chronickou únavu či různé syndromy, jako je například fibromyalgie (jde o syndrom projevující se chronickou bolestivostí tkání a svalů v různých částech těla). Na péči o vlastní tělo jaksi nezbývá čas…máte ho vy?
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503644
DnesDnes443
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1896
Tento měsícTento měsíc14990

Partnerské weby

apartman banner