Spekulace o tom, že na Hirošimu a Nagasaki byly svrženy americké atomové bomby s německým „rodokmenem“ nás zaujaly již na konci devadesátých let. Byl to právě týdeník Spirit, který vám přiblížil historické zákulisí těsně po skončení II. světové války. Teď se v médiích objevila další úvaha: pocházel uran z českého Jáchymova? Máme další informace!
Na polotajné poradě v dubnu 1939 se rozhodlo o prioritním využití vytěžené rudy z Jáchymova. Měla být použita pouze pro armádní potřeby tehdejšího nacistického Německa. V dalších letech se několik výzkumných týmů pokoušelo pokročit v bádání. Po okupaci Norska získali Němci továrnu pro výrobu tzv. „těžké vody“. Získávání těžké vody se děje elektrolýzou, na jeden litr obyčejné vody připadá asi jedna malá kapka (0, 015 %). Dalším záborem Francie, Holandska a Belgie nacisté ukořistili i jiné továrny z oboru.
Američané během války ujišťovali své občany i Evropu, že Němci nemají šanci atomovou bombu sestrojit. Jenže skutečnost byla jiná, měli z výzkumů strach. Špioni posílali alarmující zprávy přímo z Berlína: Nacistům se daří, atomový výzkum je přeložen na jih Německa. Ano, možná Němci stáli jen krůček od výroby jaderných zbraní, měli rozhodně větší úspěchy než Američané.
Po porážce se Američané zmocnili i tajných laboratoří. Za pouhé čtyři měsíce probíhaly zkoušky americké atomové bomby. V srpnu 1945 přišel nálet na Hirošimu a Nagasaki. Není to podivné? Podrobnosti o německých výzkumech jsou stále v režimu přísného utajení, ač měly být přístupny padesát let po skončení války. Podle našich informací byla v roce 1993 lhůta prodloužena o dalších 30 let. Čeho se úřady bojí? Na odpověď si budeme muset ještě dlouho počkat, pokud ovšem odtajnění nebude zase o nějaký ten pátek posunuto…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472674
DnesDnes79
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3089
Tento měsícTento měsíc4304

Partnerské weby

apartman banner