Víra v maleficium, působení zla okultními prostředky, byla v devátém století běžnou. Muži tenkrát věřili, že milenka, která je znalá čarodějnictví a kterou opustili, jim může ublížit, jestliže se ožení s jinou. A moc k tomu nebylo zapotřebí. Stačilo, aby v průběhu svatebního obřadu uvázala na provaze tři uzly a způsobila tak jejich impotenci.
Pastýř mohl zamumlat zaklínadlo nad kusem chleba a skrýt ho do dutého stromu - mohl tím odvrátit nemoci a křivdu od svého stáda a nasměrovat je k sousedovi. Věřilo se rovněž, že včelař, který znal ta správná kouzla, mohl způsobit, že jeho včelstva posbírala všechen med v oblasti. Člověk, který byl zběhlý v čarodějnických praktikách, mohl napáchat ale ještě větší zlo, pokud vyrobil voskovou figurku a probodal ji hřeby, aby usmrtil nepřítele.
Uvedené magické praktiky vzbuzovaly veřejné pohoršení. V dobových kronikách je zaznamenána řada incidentů, kdy se dav zmocnil osob podezřelých z čarodějnictví a bil je, potápěl do vody, upaloval na hranici. Ale i když lidé znovu a znovu vykonávali tuto krutou „spravedlnost“, mnoho údajných čarodějnic bylo trpěno. Zvláště tehdy, když se o nich vědělo, že dokáží uzdravovat nemocné nebo pomoci sousedovi od působení zla. Dlužno podotknout, že církev ani světské úřady v té době nevynakládaly mnoho energie na potírání čarodějnictví, procesů bylo málo. I když řada forem čarodějnictví porušovala světské i církevní zákony. Tento stav trval de facto až do 14. století. Hony na čarodějnice v příštích třech stoletích stály životy tisíce nevinných lidí. Podílel se na tom i fakt, že se sami duchovní pletli do čarodějnictví, zvláště do okultních praktik vyššího řádu, známých jako rituální magie. A není divu, protože duchovní patřili k těm vyvoleným, kteří uměli a mohli číst staré okultní spisy.
Jak již padla zmínka, evropský postoj k čarodějnictví se postupně měnil. Od 14. století byl evropský kontinent svědkem šílené nenávisti a vražedných honů. Šířily se, jako když vichřice roznáší jiskry požárů, zuřivost byla jako epidemie. Vypukla hned na jednom, hned na druhém místě a spalovala civilizovaný svět ve Francii, v Itálii, Německu, Nizozemí, ve Španělsku, Anglii, Skotsku, Rakousku, Norsku, Finsku i Švédsku. Velmi brzy přeskočila i Atlantik, aby vzplála i v Novém světě.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503645
DnesDnes444
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1897
Tento měsícTento měsíc14991

Partnerské weby

apartman banner