K velmi nebezpečným, zlověstným a mýty opředeným patří lesní silniční úsek mezi Perucí a Hřivčicemi na Lounsku. Nejde jen o směrově a spádově zatížený terén, kde se v zimě dlouho udržuje sníh či led a v ostatních měsících roku zvýšená vlhkost, ale tato oblast je nebezpečná i z mýtického a magického hlediska, neboť tady zřejmě přetrvávají zřetelné stopy násilí, ale právě tak i působení dávných duchů i dalších zlých sil. Nejen na pěší a cyklisty, ale zejména na motoristy tady čekají nejrůznější nástrahy v podobě svažujícího se terénu, zvýšeného rizika střetu se zvěří, ale především negativního působení na logické uvažování, zpomalení reakcí i celkového psychického stavu. Právě tady docházelo už v minulosti k různým záhadným nehodám s těžkými zraněními i k úmrtí, o čemž svědčí pomníčky při silnici.
S nedalekými místy korespondují též dávné strašidelné příběhy. Jeden z nich pojednává o potomku vladyků z Peruce Kazimíru Macovi, synovi záletného Tase z Peruce, který se narodil jako nemanželský v Polsku. Kazimír Mac zdědil po svém otci nejen perucké panství, ale také velkou slabost pro ženy. Při jedné ze svých cest unesl dceru převozníka, krásnou Jelu, a přivezl ji na peruckou tvrz, která předcházela pozdějšímu zámku. Dobrota a láska krásné Jely nakrátko udělaly z Maca dobrého muže. Když se už schylovalo k svatebnímu veselí, přišla zpráva o rytířském turnaji, který byl pořádán na přibližně 10 km vzdáleném Žerotíně. Mac z Peruce neváhal, a jak mu velela rytířská čest, na turnaj se vypravil. Kromě ostrých mečů protivníků tam na něj však čekalo nebezpečí ještě mnohem větší - v podobě krásné dcery žerotínského pána. Právě pro tu zradil svou Jelu, která nedovedla žít v tomto zklamání a skončila svůj život ve vodách rybníka ležícího v údolí Débeřského potoka pod Perucí. Tam se potom také zjevovala jako bílá panna v ruce s úmrlčí lebkou, což zajisté nevěstilo nic dobrého. Pro Maca se tak stala noční můrou i špatným svědomím. Když se jedné noci na koni pustil do lesního údolí, aby ji našel, utopil se ve vodách stejného rybníka.
Od těch dob se v určitých dnech zvedají od údolí Débeřského potoka mlžné opary, v nichž někteří mohou spatřit obrysy obou utopenců. Cáry mlhy dosahují někdy až vzhůru k lesnímu úseku někdejší cesty a dnešní silnice mezi Perucí a Hřivčicemi a bývají předzvěstí zlých událostí a neštěstí. Nejednou se proto právě tady kočím záhadně plašili koně a docházelo tu k vážným či dokonce smrtelným úrazům.
Na sklonku 16. století v lese mezi Perucí a Hřivčicemi, kterému se dodnes říká Na Makalech, působila banda loupežníků, která proslula nesmírnou drzostí a krutostí. Přepadala tady nejen pocestné a povozy, ale někdy se vydávala dokonce i na loupeživé výpravy po celém okolí. Ještě v mnohem starších časech pak bylo toto místo spojeno s pohanským obětištěm bůžka, vytesaného zde do skály v poloze, kde se říkalo "U Panáka". Tato místa tak byla s tajemným působením záhrobních sil a duchů sblížena již od pradávna.
Samotný silniční úsek mezi Perucí a Hřivčicemi je obestřen záhadami dodnes. K poslední těžké a vážné dopravní nehodě tady došlo v poslední srpnový den roku 2014. Toho dne přes naše území přecházela studená fronta, pršelo a z údolních lesů opět vystupovaly nic dobrého nevěštící mlžné přízraky. Směrem od Hřivčic se řítilo osobní vozidlo s mladou pětičlennou posádkou. A právě v nejprudším místě, kde jel pomalu do kopce jakýsi cyklista, začalo osobní vozidlo ještě více zrychlovat a předjíždět ho. Z nevysvětlitelných příčin se však vozidlo, jako by přitahováno neznámou silou, dostalo až na levou část mokré krajnice, směrem k pověstnému lesu, kde dostalo smyk a bylo taženo až do příkopu, kde v plné rychlosti narazilo do silné borovice, jediné při silnici v celém úseku. Jak vozidlo svým předkem narazilo, vymrštila se jeho zadní část do velké výšky a osoby v něm byly doslova katapultovány na strom. Bilance havárie patřila k otřesným. Dva mladí lidé na místě zemřeli, třetí zemřel po převozu do nemocnice a zbylí dva utrpěli těžká poranění. Na tomto místě tak přibyly další památné kříže, připomínající neštěstí a oběti, které má tento zlověstný úsek na svém kontě.
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470708
DnesDnes543
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1123
Tento měsícTento měsíc2338

Partnerské weby

apartman banner