Pokud chce člověk o svůj chrup pečovat, měl by se potravinám a nápojům bohatým na cukry raději zcela vyhnout. To ale rovnou neznamená, že poté budou jeho zuby v bezpečí. Jsou totiž i zdravější druhy potravin, které jsou sice pro organismus přínosné, ale na zuby zrovna pozitivní vliv nemají.
Citrusy
Citrusové plody je pro jejich obsah vitaminů prospěšné zařadit do jídelníčku, jejich nadměrná konzumace ale může ničit zuby. V případě, že budete denně jíst několik pomerančů a k tomu například pít pomerančové džusy, může to vážně poškodit zubní sklovinu vašich zubů. Nejhorší jsou v tomto ohledu citróny a limetky, stejně jako citrusové džusy všeho druhu. Chcete-li snížit riziko vlivu citrusů na vaše zuby, vždy si po jejich konzumaci nebo vypití džusu dejte i velkou sklenici čisté vody. Zhruba po půl hodině si pak vyčistěte zuby.
Mandle
Mandle by ve zdravém jídelníčku rozhodně neměly chybět. Jsou plné vitaminů a dobrých tuků. Jejich vliv na zuby ale už není zcela tak pozitivní. Nebezpečí tkví v jejich tvrdosti. Může tak snadno dojít ke zlomenině zubu. Chcete-li se vyvarovat nepříjemného „ústního úrazu”, vyhněte se celým mandlím a konzumujte raději krájené nebo drcené.
Nakládané okurky
Nakládané okurky nejsou zrovna tím, co bychom měli ze zdravotního hlediska konzumovat příliš často, i tak je ale v české kuchyni najdeme poměrně často. Jako součást omáček, přílohu, oblohu na chlebíček, mnozí je konzumují jen tak samotné. Jejich největším chuťovým pozitivem, a zároveň i zdravotním negativem pro zuby, je způsob přípravy, tedy nakládání. Zákeřný je hlavně ocet, který se podílí na demineralizaci zubní skloviny. Pokud si nemůžete oblíbené okurky odpustit, dopřejte si spolu s nimi i kousek sýra, který pomůže neutralizovat větší řadu kyselin útočících na zuby.
Sušené ovoce
Milovníci sušeného ovoce budou tvrdit, že určité umírněné množství sušených produktů zdraví neškodí. Budou mít možná pravdu, ale ne ve všem. Zdraví zubů určitě nepodporují. V sušeném ovoci zbaveném vody je totiž vyšší koncentrace cukru, který, jak již bylo zmíněno, zubům vůbec neprospívá. Odborníci tak i v tomto případě radí zapít sušené ovoce velkou sklenicí vody a po chvíli si vyčistit zuby.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475830
DnesDnes419
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2171
Tento měsícTento měsíc7460

Partnerské weby

apartman banner