Co je vlastně placebo a jak funguje? Pacientům jsou podávány „nové zázračné léky“, třeba jen obyčejné vitaminy nebo cukrové pilulky, které vyřeší zdravotní problém, a zkoumá se, zda a jak budou působit na nemocné. Při použití placeba bylo prokázáno, že v mozku začnou probíhat biochemické změny, jako by šlo skutečně o lék. Placebo dokáže napodobovat účinky léků - potlačit bolest, hojit tkáně, zrychlit uzdravování… Pacienti, kterým se podává placebo, pocítí určitou úlevu pramenící z toho, že něco může na jejich nemoc „zabrat“. Výzkumy prokazují, že placebo má kladný efekt nejméně v jedné třetině případů. Ale čím déle se provádí, tím mocnější je jeho účinek. Placebo je proces, který není vyvolán kouzlem v nějaké tabletě, ale skutečností, že lidské tělo je tím nejlepším lékárníkem i lékařem. Dokládá pravdivost tvrzení, že uzdravení spočívá v našem vlastním vnímání léčby a posouvá limit možností a schopností uzdravit se. Je jasným důkazem toho, že mysl ovládá tělo. Přiměje nemocného, aby něčemu uvěřil, a jeho tělo na to zareaguje. Placebo dává naději a znamená podporu sebeléčivých sil nezbytných v procesu sebeuzdravení.
Při použití placeba existuje úzká souvislost mezi tím, že se tělo uzdravilo, a pacientovým přesvědčením, že proběhla léčba. Jestliže věříme, že se uzdravíme, že je něco pravdivé, pak naše přesvědčení instruuje tělo, aby se v něm projevily změny. Naděje přichází v souladu s tím, v co věříme. Můžeme svou naději zaměřit na cokoli nebo kohokoli a může nám to pomoci. Proto také schopnost uzdravit se nespočívá jen v tom, v co věříme, ale v tom, že máme naději. Klíč k využití moci mysli spočívá v rozpoznání, že to je právě to, na co se zaměřujeme, co si myslíme a hlavně v co věříme. A toto poznání vychází z našeho nitra.
Studium placeba otevírá širokou oblast vědomostí o tom, jakým způsobem se lidské tělo samo uzdravuje, a o tajemné schopnosti mozku stimulovat biochemické procesy potřebné pro boj s nemocí. Dnes se placebo používá v těch případech, kdy mají pacienti věřit, že procházejí úspěšnou léčbou, i když obdrželi něco, co nemá prokazatelné léčivé účinky. Důležité je, že pacienti věří, že procházejí prospěšnou léčivou procedurou nebo dostali účinné léčivo. Na základě důvěry k lékaři a k možnostem dnešní medicíny jsou přesvědčeni, že jim to pomůže.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476927
DnesDnes118
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3268
Tento měsícTento měsíc8557

Partnerské weby

apartman banner