Kdo by nechtěl znát tajemství manželství, které vydrží celý život? Je přece normální, že na partnera po letech společného soužití nehledíte přes růžové brýle, že vášnivou lásku vystřídá stereotyp. Když přijdou dny nepohody, hašteření, bylo by škoda všechno s (ne)lehkým srdcem zahodit za hlavu a rozhlížet se po novém štěstí. O něj se musí neustále bojovat, mít pevnou vůli k zažehnání krize, chtít kráčet společně životem dál. Přitom jsou to někdy úplné maličkosti, drobnosti, kvůli kterým k nedorozuměním běžně dochází.
Proč se hádáme?
Nejčastěji se hádáme kvůli penězům, výchově dětí, povinnostem v domácnosti. Zatímco ženám se v takové chvíli nelíbí, jakým způsobem jí muž chyby vytýká, muž má sklon k hádce nejčastěji tehdy, když udělá nějakou chybu a nechce ji přiznat. Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že nejlepší je v komunikaci přímočarost, otevřenost, říci věci na rovinu. Důležité je ale vyjádřit se tak, abychom druhého nezraňovali, neuráželi, raději se hádce vyhnout. Někdy je lepší držet jazyk za zuby, svou nespokojenost probrat s kamarádkou a doma nechat raději věci plynout tak, jak jsou, nebo volit schůdnější cestu k dosažení svého cíle.
Ach, ty domácí práce
Také si stěžujete, že celá domácnost leží na vašich bedrech? Jen málokterá žena se může pochlubit tím, že ji protějšek dokonale zastane při vaření, napíše s dětmi úkoly, vyluxuje, vynese odpadkový koš. Nutit svého partnera, aby se čas od času chopil smetáku, došel na nákup, nebo se raději smířit s ženskou rolí v domácnosti a nést veškerou odpovědnost jen sama? Podle sociologů fakt, že se muži chopí prachovky, postaví se ke dřezu plného špinavého nádobí, štěstí do manželství nepřinese. Lepší je neočekávat nic, co nemůžete dostat. A když se muž přece jen chopí některé domácí práce, důležité je chválit, chválit, chválit.
Mluv, mluv, zajímáš mě
Také vás vytáčí, když manžel po příchodu ze zaměstnání zatvrzele mlčí? Ať se snažíte o jakoukoliv trefnou otázku týkající se toho, jak prožil pracovní čas nebo běžného provozu domácnosti, nedostanete z něj ani hlásku? Jestliže vás trápí, že nevíte, co si myslí, o čem uvažuje, co prožívá, je třeba se smířit s tím, že muži jsou jiní. Nemají intenzivní potřebu se někomu svěřovat. Už od dětství jsou vedeni k tomu, že musí mít všechno pod kontrolou, nepláčí, nestěžují si, neprojevují svou slabost. Svůj vlastní emoční svět si nechávají pro sebe. Je třeba umět dát pusu na zámek, najít vhodnou dobu ke sblížení, správně komunikaci načasovat.
Partnerovy zlozvyky
Také jste alergická na to, když mlaská při jídle, ponožky nechává rozházené po celém bytě, nechává po koupání vanu neomytou nebo se odmítá o víkendu holit? Celé roky jste jeho zlozvyky tolerovala, ale v poslední době se přistihnete, že na některé jeho každodenní projevy začínáte mít doslova alergii. Přecitlivělost na chování partnera může představovat vážný problém a vést k totálnímu partnerskému vyhoření. Pokud nemůžete jeho jednání vydýchat, je třeba se ozvat. Ve vlastním zájmu dát najevo, co vám vadí, muži naznačit, jak si co představujete. Ne ho trestat, kárat, ale vynaložit maximální energii na to, jak mu citlivě sdělit své námitky.
(se)
DODATEK
Bez zajímavosti není výsledek jedné studie o partnerských vztazích. Podle ní lidé, kteří věří, že jejich manželství vydrží celý život, jsou přesvědčeni o tom, že hádky a vzájemný boj nestojí za to. Je u nich velmi pravděpodobné, že vždy dokáží najít schůdnou cestu z menší či větší krize.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476735
DnesDnes675
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3076
Tento měsícTento měsíc8365

Partnerské weby

apartman banner