Mnohé průzkumy prokázaly, že lidé, kteří po celý život konzumovali velké množství česneku a cibule zřídkakdy onemocněli některým typem rakoviny. Už ve středověku patřila tato zelenina k lékům chudých rolníků, kteří s ní posilovali své zdraví a věřili na to, že od nich odežene veškeré zlo. Česnek má silné protimikrobiální účinky. Působí proti vředům v trávicím traktu, redukuje cholesterol, odstraňuje únavu. Zkušení léčitelé doporučují užívat stroužky česneku nebo jeho listy k přípravě výluhu. Stačí dva až tři stroužky nakrájet na jemné plátky, zalít sklenicí teplé vody a nechat před užitím odstát nejméně čtyřicet minut. Výluh je dobré nakapat do nosu při chronické bronchitidě, kloktat při nachlazení, vhodný je na obklady. Česnek snižuje riziko onemocnění srdce a rakoviny. Pomáhá upravovat krevní tlak, zamezuje vzniku infekcí. Povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv, pomáhá při vylučování škodlivých látek z těla, účinný je při astma, čistí krev. Posiluje imunitní systém, je vynikající medicínou pro lidi s cévními problémy nebo ty, kteří trpí úzkostí a stresem. Pro obsah jódu se používá k léčení arteriosklerózy a hypertenzní nemoci.
Za nejlepší přírodní lék je považována také cibule. Dá se konzumovat syrová, vařená, pečená, v jakékoli podobě udělá tělu dobrou službu. Obsahuje kromě jiného velké množství vitaminu C, vitaminy B 1, B 2, provitamin A, zinek, draslík a také důležité fytoncidy. Ty dokáží ničit choroboplodné zárodky a zastavit růst některých bakterií a mikroorganismů. V lidové medicíně je cibule označována za mocnou čarodějku, neboť každému pomáhá při poruchách trávení, onemocnění dýchacích cest. Posiluje žaludek a střeva, zlepšuje chuť k jídlu i trávení. Je ideální potravinou pro diabetiky, neboť snižuje hladinu cukru v krvi. Šťáva z cibule má antibiotické účinky, proto je levným lékem na rýmu, chřipku, pomáhá udržovat zdraví a přispívá k dlouhověkosti. Konzumace cibule přispívá k redukci vysokého krevního tlaku, pomáhá předcházet komplikacím, jako jsou křečové žíly, hemoroidy, při špatném prokrvování končetin. Podle některých výzkumů má cibule preventivní vliv proti osteoporóze, snižuje riziko tvorby nádoru prostaty, snižuje hladinu cholesterolu, je vhodným prostředkem proti zácpě.
(pru)
RADA SPIRITU
Při nachlazení usnadňuje česnek odkašlávání, ulehčuje dýchání. Je však třeba ho konzumovat s mírou. Vhodný není pro osoby, které mají problémy se žlučníkem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475773
DnesDnes362
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2114
Tento měsícTento měsíc7403

Partnerské weby

apartman banner