Reiki je energie a léčitelská technika užívaná po tisíce let. V současné době reiki existuje a funguje v mnoha různých formách a směrech. Jedním z nich je například Komyo reiki, kterému se věnuje Kristýna Radová.
Jak jste se dostala ke Komyo reiki?
Víceméně „náhodou“. S přítelem děláme reiki dlouho, ale vždy jsme měli pocit, že to není nějak ono. Před pár lety jsme narazili na knížku Oheň reiki a to byl začátek naší cesty po japonské linii reiki. Objevili jsme, že se stále vyučuje přímá linie japonského reiki, ale bohužel učitelé jezdí do Německa a do Anglie, u nás se žádné kurzy nekonaly. Byli jsme rozhodnutí někdy do budoucna se kurzu zúčastnit, ale vzhledem k ceně jsme to nechali na neurčito. A před dvěma lety na nás najednou na internetu vyskočila malá reklama: Japonský učitel reiki v Praze! Jednalo se o školu Komyo, o které jsme předtím vůbec neslyšeli. Ihned jsme zareagovali a přihlásili se do kurzu.
V čem se liší od klasické energie reiki známé u nás?
Abych popsala rozdíl reiki a Komyo reiki, tak musím jít trochu do historie a do japonštiny. Slovo reiki se skládá ze slov rei a ki - rei znamená duchovní, vesmírný, ki je energie. Tedy se dá reiki přeložit jako vesmírná energie. Zakladatel léčebné metody reiki, neboli reiki ryoho, byl Japonec, pan Mikao Usui. Z Japonska přivezla toto umění paní Hawayo Takata na Hawai, kde založila reiki kliniku a zaučila 22 učitelů reiki, převážně Američanů. Tímto způsobem se dostalo reiki do celého světa. Japonské principy a vůbec mentalita se ale oproti západu liší, a tak bylo učení reiki v průběhu pozměňováno a nabalilo se na něj spousta jiných věcí. Reiki, tak jak ho zná většina lidí, je určitou modifikací původního učení. Spousta pojmů byla pozměněna, např. mistr reiki. Je nesmysl, aby byla taková spousta mistrů reiki. Správný výraz je učitel. Zasvěcení zní sice vznešeně, ale přesnější je slovo naladění. To jsou takové drobnosti, ale pokud se tomu člověk věnuje, tak zjistí, že těch drobností je hodně a postupně se tím změní celý charakter i účel reiki. Největším rozdílem mezi Komyo reiki a reiki, která se sem dostala z Ameriky, je cíl, ke kterému reiki praktikant směřuje. Komyo reiki je cesta. Je to učení, kterému se věnujeme každý den, a cílem této cesty je dosáhnout osvícení. Tělesné zdraví jde ruku v ruce s tím, nicméně není to hlavní cíl.
Kde vzniklo Komyo reiki - kdo byl jeho zakladatelem - objevitelem, šiřitelem?
Zakladatelem Komyo reiki je pan Hyakuten Inamoto, japonský buddhistický mnich. V roce 1998 založil Komyo Reiki Kai (společnost Komyo reiki) a začal vyučovat. Pan Inamoto je čtvrtý v linii od zakladatele reiki. Ve svém učení se vrací k principům Usuiho reiki, soustředí se nejen na léčení těla, ale hlavně duše a ducha. Usui sensei byl přesvědčen, že pokud se zotavíme na duševní a duchovní úrovni, tělo se přirozeně zotaví samo. Inamoto sensei je stejného názoru, a proto klade důraz na duchovní cestu.
Pokud lidé chtějí vyzkoušet Komyo reiki - jsou u nás nějaké školy, kurzy?
Pan Inamoto byl do České republiky pozván Veronikou Víchovou asi před deseti lety a vedl tu učitelský kurz. Naposledy nás navštívil loni a učitelského kurzu se účastnilo asi deset lidí. Jestli přijede příští rok, to se neví, nejspíše bude pauza. Nicméně jsou v ČR lidé, kteří reiki vyučují. V Praze jsme to my a Veronika, znám také pár lidí na Moravě. Nevím o všech, ale pokud by někdo měl zájem, může mne kontaktovat a já se pokusím vyhledat učitele v daném regionu. My se snažíme navázat na japonskou tradici, proto pořádáme pravidelné tréninky reiki dvakrát do měsíce a jednou za čas zasvěcení.
K čemu všemu lze Komyo reiki využít?
Komyo reiki se dá využít pro spoustu věcí, záleží, co je pro koho priorita. Může se věnovat léčení sebe i ostatních, zbavovat se špatných návyků, očišťovat prostory, meditovat. V Komyo reiki nejsou žádná dogmata, je to živá energie a je dobré si s ní trochu hrát a zkoušet, co vše lze. Samozřejmě, že existují doporučení, jsou různé techniky a je dobré si předávat zkušenosti, proto děláme ty tréninky. Já sama používám reiki každý den, ráno pro naladění se, potom před každou stresovou situací, vždy, když mě něco bolí nebo pocítím slabost, při meditaci…
Děkujeme za rozhovor. (rid)
Kontakt: www.tanka.cz, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Pokračování příště: Pomůže i zvířatům

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473213
DnesDnes102
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3628
Tento měsícTento měsíc4843

Partnerské weby

apartman banner