Čaj rozlišujeme především podle barvy nálevu, což přímo souvisí se způsobem, jakým byly lístky po natrhání zpracovány. Velmi záleží na tom, zda v čajových listech proběhl proces oxidace polyfenolů, která vede k chemickým změnám v čajových lístcích a způsobuje jejich tmavnutí.
Černý čaj je oxidován nejvíce, obsahuje polovinu okysličených polyfenolů, které vytvářejí chuť, barvu, aroma, a druhou polovinu neokysličených polyfenolů, které dodávají nápoji charakteristickou trpkost, jež stimuluje činnost slinných žláz a zahání žízeň. Nejvyhlášenější černé čaje pocházejí z Číny, Indie, Srí Lanky, Tanzanie a Nepálu.
Zelený čaj procesem oxidace vůbec neprochází a zachovává si tak všechny neokysličené (přírodní) polyfenoly. Po otrhání se čajové lístky nechají nanejvýše dvě hodiny ve stínu zavadnout, nebo se začnou ihned zpracovávat.
Oolong (žlutozelený nebo modrozelený čaj) je jen částečně oxidovaný čaj. Sběr lístků na jeho výrobu probíhá v okamžiku plné zralosti. Jeho zpracování probíhá odlišně od ostatních čajů tak, aby oxidace zasáhla pouze okraje čajových lístků. Částečně oxidované čaje se suší za vyšších teplot, což se projevuje v jejich někdy až připečené chuti. Vyrábějí se v Číně – hlavně v provincii Fu-ťien, Kuang-tung a na Tchaj-wanu.
Bílý čaj se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků. Křehké lístečky se mohou sbírat pouze během krátkého období v roce, po sběru se nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti.
Žlutý čaj – tímto názvem bývají označovány tzv. císařské čaje (žlutá je barva čínských císařů), což je tradiční název pro nejlepší kvalitu čajů odváděných císařskému dvoru jako daň. Podle odborníků sem ale patří jak ty nejlepší čaje zelené, tak černé.
Čajové směsi
Drtivá většina produkce čajových lístků končí v nejrůznějších směsích a ty zase z velké části putují do nálevových sáčků. Jen opravdu miniaturní část sklizně dosahuje takových kvalit, aby se prodávala jako čaj z jedné konkrétní plantáže a sběru.
(toh)
Dodatek
Nejdražším zeleným čajem světa je ten pěstovaný u čínského města Chang-čou, konkrétně v buddhistickém klášteře Wu Kung. Půl kilogramu pravého čaje z kláštera stojí 2,25 milionu korun, krabičku zdařilé napodobeniny pořídíte již za 30 000 korun.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476927
DnesDnes118
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3268
Tento měsícTento měsíc8557

Partnerské weby

apartman banner