V roce 2015 si připomínáme 30. výročí nálezu vzácného relikviáře svatého Maura na hradě v Bečově nad Teplou. Jak to ale bylo doopravdy? Podařil se kriminalistům husarský kousek, nebo jen sledovali podivné stopy?
Relikviář sv. Maura je mistrovskou prací z přelomu 12. a 13. století, doplněnou původním certifikátem (z 11. století) o pravosti uložených ostatků. V roce 1984 se na víděňské ambasádě tehdejšího Československa přihlásil Američan, někdejší válečný tlumočník v Evropě. Nabídl, že zaplatí 250 tisíc dolarů za blíže nespecifikovanou památku, pokud ji bude smět vyzvednout a vyvézt z Československa za hranice. Tým kriminalistů rafinovanou hrou vytáhl z muže potřebné informace a těsně před podepsáním smlouvy vyrazil do Bečova, aby skříňku s ostatky vyzvedl.
Vše vypadá prostě a jednoduše, jenže tu něco nesedí. O relikviáři zřejmě vědělo dost lidí, protože již v 60. letech u hradu pátrala celá řada hledačů. V roce 1982 dokonce do prázdného hradu pronikl tajemný cizinec a zkontroloval důležitou věc, zda je truhla v kapli na svém místě. Byla, podlahu našel neporušenou. Kdo byl oním návštěvníkem? Zřejmě Max von Croy, zeť původního majitele z rodu Beaufort – Spontin. Někdo další se v roce 1983 pokoušel vloupat do hradu během noci. Kdo, to nikdo neví, vetřelec včas utekl. A proč se celých 40 let o skrýši nikdo nezmínil? Kdo pomáhal hraběti Heinrichovi na konci války relikviář ukrýt? Byla rodina de Beaufort – Spontin skutečným objednavatelem vyzvednutí relikviáře přes svého prostředníka z Vídně? Jak vidíte, samé otazníky.
Dne 4. listopadu 1985 do Bečova nad Teplou přijíždí v utajení skupina kriminalistů, za tmy vykopou relikviář z podzemní skrýše v kapli. Podle svědectví pamětníků se nad městečkem a hradem náhle spustila vichřice, jako kdyby vyšší síly nechtěly vydat ostatky světce do rukou policie. Dnes může být duch svatého Maury spokojen, relikviář je po restaurování zase doma. Výše uvedené nejasnosti ale stále objasněny nejsou…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476928
DnesDnes119
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3269
Tento měsícTento měsíc8558

Partnerské weby

apartman banner