Nachlazení, rýma, ucpaný nos - v zimě to není nic zvláštního. Když se virus rýmy nachází ve vzduchu, může potkat každého. Stačí pobývat v jedné místnosti s nakaženým člověkem a při oslabeném těle, snížené imunitě, dlouhodobém stresu začnete zanedlouho také smrkat a kýchat. Viry, způsobující rýmu, se šíří vzduchem především kýcháním. Existuje celá řada osvědčených metod, které nepříjemné příznaky mohou zmírnit a vyléčení urychlit.
Silný vývar. Už naši předci na posílení organismu doporučovali uvařit silný kuřecí či slepičí vývar. Říkali mu „židovský penicilín“ a rozhodně stojí za to ho vyzkoušet.
Vitaminy. Dopřejte si dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které obsahují vitamin C. Například kysané zelí je skvělou potravinou, která posílí obranyschopnost organismu, účinnou proti choroboplodným bakteriím. Šťáva nebo salát působí podobně jako antibiotikum. Také česnek v tomto případě zaručeně funguje jako přírodní lék. Čerstvě nastrouhaný na chlebu s máslem vyvolává uvolňování a vykašlávání hlenů, posiluje sliznici dýchacích cest, doporučuje se při chronické bronchitidě. Stejně protiinfekčně působí i cibule.
Pitný režim. Při rýmě je důležité dodržovat pitný režim, tekutiny bacily „vyplaví“. Na uvolnění dýchacích cest dobře poslouží například čaj z heřmánku, zázvoru, máty. Vhodné jsou ovocné a zeleninové šťávy, které tělu navíc dodají potřebné vitaminy. Nepříliš vhodné jsou při rýmě černý silný čaj, káva nebo kofeinové nápoje.
Koupele. Pocit ucpaného nosu zmírní příjemné koupele. Vanové nebo už samotné ponoření nohou do dostatečně velké nádoby, s přídavkem soli nebo voňavé bylinky či éterického oleje, kdy postupně přiléváme horkou vodu do lavoru, přinese velkou úlevu.
Inhalace. Další z nezpochybnitelných metod našich babiček při rýmě, kterou lze praktikovat s nulovými náklady, je napařování. Do hrnce nalijeme asi dva litry horké vody, přidat můžeme některý z éterických olejů - například eukalyptus, levanduli, rozmarýn, heřmánek - skloníme hlavu nad páru, hlavu přikryjeme ručníkem a páru vdechujeme ústy nejméně deset minut. Inhalovat lze ideálně i s obyčejnou cibulí, kterou ve vodě necháme chvíli povařit.
Hygiena. Při rýmě se vyplatí používat papírové kapesníčky. Jsou praktičtější než látkové, méně odřou nos. Látkové navíc méně zadržují bakterie, takže je znovu vdechujeme. Oproti tomu papírový kapesník použijeme a hned vyhodíme.
(es)
RADA SPIRITU
Rýma je infekce nosní sliznice. Není nebezpečná, ale přesto je dobré lékaře navštívit v případě, když trvá déle než dva týdny, provází ji horečka, nemůžete smrkat.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503674
DnesDnes473
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1926
Tento měsícTento měsíc15020

Partnerské weby

apartman banner