Jak snížit nebezpečí mrtvice u žen
Lékařské výzkumy se dlouho zaměřovaly jen na muže a některé rozdíly mezi pohlavími zůstávaly bez povšimnutí. Dnes ale odborníci na nemoci srdce zdůrazňují rizika hrozící konkrétně ženám a uvádějí metody, jak je omezit. Mluví se zejména o měření tlaku hlavně v těhotenství a kontrolách tlaku před začátkem užívání hormonálních přípravků. Ročně na mrtvici zemře přes milion Evropanů, což z ní činí druhou nejčastější příčinu smrti na našem kontinentě.
Internetem proti samotě
Starším lidem, kteří si připadají deprimovaní nebo osamělí - zejména těm, kteří žijí sami - může pomoci internet. Tvrdí to tým amerických vědců, kteří se dotazovali více než tří tisícovek důchodců. Ti z nich, kteří používali internet, přes své počítače navazují kontakty s jinými lidmi, byť někdy na hodně velkou vzdálenost.
Myslete na něco hezkého
Bolest nebo nepříjemné pocity během lékařských procedur může zmírnit myšlenka na nějaké bezpečné, příjemné nebo zábavné místo. Zdravotníci učili pacienty podstupující jistý kardiologický zákrok, aby si živě, včetně zvuků a vůní, představovali, že jsou na pláži, nebo si při nepříjemných pocitech vybavili alternativní scénář - například při palčivé bolesti na hrudi si představili, že tam mají ledový obklad. Vědci tvrdí, že tento alternativní přístup může redukovat rizika, která s sebou nesou agresivní způsoby tlumení bolesti nebo anestezie.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475808
DnesDnes397
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2149
Tento měsícTento měsíc7438

Partnerské weby

apartman banner