Lze se vzepřít zákonům gravitace? Příkladů vznášejících se lidí je k všeobecnému překvapení celá řada. K těm z nejslavnějších a nejbizarnějších patří příběh Josefa z Copertina, mladého mnicha, který se pro své nenadálé schopnosti dostal až před papeže…
Než se vznesl před samotným papežem Urbanem VIII., prožil již řádku spontánních levitací, jak je tento jev nazýván. Celkem jich údajně prožil 70, podle některých zdrojů dokonce více než 100. Mnohokrát před řadou věrohodných svědků, čímž způsobil poprask. Pro mysl vyškolenou tradiční vědou je to šílenost. Je to snad ale také všechno výmysl a lež? Podívejme se na jeden z nejfantastičtějších příběhů, který se stal dokladem porušování ukotvených fyzikálních zákonů.
Koná katolický mnich dílo ďáblovo?
Oddaný katolický kněz, narozený roku 1603 v italské Alálii, je nakonec prohlášen za svatého. Přesto církev tehdy považuje takové praktiky, jako je levitace, za dílo ďábla a pěkně jí motají hlavu po celá staletí. Pro Josefa z Copertina to začíná roku 1638 v neapolském kostele svatého Řehoře Arménského, kde se nečekaně poprvé vznese přímo od svíček a květin na oltáři, aniž by je poničil. „Ó, požehnaná Panno,“ vykřikne prý a slétne dolů a točí se na kolenou. Už ve škole mu říkají „spadlá brada“, protože často upadá do zvláštních stavů, při nichž sedí nehnutě, s pusou dokořán. Roku 1620 vstupuje do kapucínského řádu, odkud je vyloučen pro neschopnost a nedbalost. O osm let později se stává výstřední asketa františkánským knězem v italském Grottaglie poblíž Copertina. Drží přísné půsty, bičuje se do krve a údajně stále prožívá neobyčejné extatické stavy. Podle historických materiálů jimi narušuje i mše a společná jídla a bývá vykázán do své cely.
Ó, jak nádherné ráno
Nakonec je poslán do Říma před samotného papeže Urbana VIII., kterého značně vyleká, když se přímo před ním vznese do výše několika decimetrů. Mnoho svědků popisuje, jak ho viděli létat, i pod širým nebem v Assisi. Uvidí ho i vévoda brunšvický Johanes Friedrich, do té doby luterán a příznivec filozofa Leibnize, a je tím tak ohromen, že přestoupí ke katolíkům. „Ó, jak nádherné ráno,“ vykřikne Josef jednou a okamžitě se vznese do koruny olivovníku. Mniši pak za ním podle záznamů musí vylézt po žebříku, aby ho vyprostili. Jindy se popálí o svíčky na oltáři, kam se prý vznese, když se při mši uvede modlitbami do stavu vytržení. Umírá roku 1663 a roku 1767 je prohlášen papežem za svatého.
Zástupy levitujících čekají na vysvětlení
Tyto případy nelze odbýt mávnutím ruky jen proto, že se odehrály už dávno. Jen katolická církev má na seznamu přes 200 levitujících svatých. Patří k nim například svatý Edmund (asi roku 1242 je arcibiskupem canterburským), svatá Terezie z Avily (1680, Madrid ve Španělsku), která se modlila, aby svou schopností nevyčnívala mezi ostatními řádovými sestrami, arabská karmelitánka Marie (1700, Betlém v Izraeli) či otec Suarez (1911, Santa Cruz v jižní Argentině). Ale nejde jen o katolíky či křesťany. Najdou se i vyznavači islámu, jako íránský derviš Haudar ve 12. století. A samozřejmě indičtí jogíni, kteří toho dosahují zejména dýchacími technikami, nejrůznější šamani, čarodějové a čarodějnice a také spiritisté. Právě spiritistické médium Daniel Dunglas Hume v 80. letech 19. století údajně také levituje. Tvrdí, že ho nadnášejí duchové. V posledních staletích se takových případů ale mnoho neodehrává a neexistují nesporné fotografie. To dává za pravdu skeptikům, podle kterých je vše výmysl.
Sny, věda, hmota nebo matrix?
„Před lety se mi zdálo, že jsem se sám ve snu vznesl až ke stropu. Držel jsem stéblo trávy a vysvětloval, jak by ta levitace mohla fungovat, když se mi to povedlo. Využil jsem veškerou energii ukrytou v onom jediném lístku trávy a odrazil se od něj. Bylo to jako proud energie, měkké jako polštář, a přece silné dost, aby to vyneslo mé tělo metry vzhůru. Zdálo se to jednoduché. Ale to byl jen sen,“ píše ve svém deníku cvičenec Dali Wang, který v současnosti praktikuje čínské bojové umění Čchen Tchaj-ti čchüan (známé jako „taj-či“), jež nemá k levitaci někdy daleko. Mohou někdy vědci přijít na zákonitosti, které levitaci umožňují? Nebo jsou i zážitky všech stovek levitujících a tisíců jejich svědků také jen sen? Držitel Nobelovy ceny za fyziku Carlo Rubbia matematicky dokázal, že na jednu částici hmoty připadá jedna miliarda ekvivalentních částeček energie. A všichni dnes tušíme sílu jediného atomu. Jisté antigravitační efekty nebo efekty snížení hmotnosti při použití rotujících disků a supravodivých materiálů pozorovala celá řada laboratoří. Je ve hmotě cosi, co umožňuje její zdánlivě nepopiratelné vlastnosti popřít? Přijde nakonec věda na řešení i této zatím nevysvětlitelné hádanky? Gravitace je pro fyziky čím dál větší záhadou. Podle uznávaných teorií je to jen zakřivení prostoru. A kvantová fyzika již nyní popírá všechno, o čem jsme si mysleli, že je neměnné. Je svět jen matrix a iluze ?
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501411
DnesDnes380
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4101
Tento měsícTento měsíc12757

Partnerské weby

apartman banner