Již ve starověkém Římě patřila mezi nejvyhledávanější léčivé rostliny. Byla součástí tajemných lektvarů a vykuřovadel, sloužila při magických

 rituálech. Ve středověku byla nazývána Salvatrix - spása, neboť se s ní léčily nejrůznější nemoci. V lidové medicíně dostala šalvěj lékařská přezdívku „babské ucho“.
K nejúčinnějším látkám se řadí silice, katechinové třísloviny, kafr, borneol, cineon, saponiny, vitaminy skupiny B a celá řada jiných. Vedle levandule je jedinou léčivou bylinkou, která pomáhá při nočním pocení. Mnoho léčitelů doporučuje šalvěj užívat na stařecký třes, zápar velmi dobře působí na nemocná játra, uvolňuje větry a ulevuje mnohým těžkostem, které souvisejí s poruchami jater. Pomáhá při vykašlávání hlenů, podporuje trávení, organismu dodává energii a vitalitu, pročišťuje krev. Pro poměrně silné antibiotické účinky šalvěj najdeme jako jednu z látek v zubních pastách, ale také jakou součást kloktadel určených na bolest a záněty v krku. Kromě jiného šalvěj pomůže s trávicími těžkostmi, uklidní rozjitřené emoce, pomůže navodit klidný spánek, snižuje stres, zlepšuje koncentraci. Podá také pomocnou ruku při nadýmání a plynatosti. Pomáhá při hojení aftů v ústech, doporučuje se na oplachování pleti při akné, když padají vlasy. Šalvějové koupele svědčí nohám při jejich nadměrném pocení nebo výskytu plísní. Předmětem mnohých vědeckých studií je také možnost využívat šalvěj jako podpůrnou léčbu na snižování hladiny cukru v krvi.
(vos)
DODATEK
Nadměrné užívání šalvěje může působit toxicky, není vhodná k dlouhodobější léčbě.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451290
DnesDnes387
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3321
Tento měsícTento měsíc2236

Partnerské weby

apartman banner