Nepatří jen do polévky, ale je také skvělým přírodním lékem. Všechny části rostliny obsahují silici, jejíž hlavní součástí je apiol. Čerstvé listy mají vysoký obsah vitaminu C. Petržel zahradní je také bohatá například na vlákninu, železo, zinek, vápník, draslík, hořčík, selen, kyselinu listovou, vitaminy A, B, E, K, betakaroten a na další tělu velmi prospěšné látky.
Jaké účinky má tato aromatická bylina na zdraví? Připisuje se jí ochrana buněk před rakovinným bujením. Podporuje chuť k jídlu a trávicí procesy, má silné antibiotické účinky. Ve starých receptářích je o petrželi zmínka v souvislosti s prevencí kardiovaskulárních chorob, osteoporózy nebo plynatosti. Vzhledem k jejím dezinfekčním vlastnostem je výborným pomocníkem při zánětu močových cest a při problémech s močovými kameny. Upravuje nepravidelnou menstruaci, přispívá k detoxikaci organismu, vitamin D pomáhá kontrolovat hladinu vápníku a udržovat zdravé kosti. Podobně jako mrkev i petržel přispívá k zachování dobrého zraku, vhodná je zejména pro jedince, kteří mají problémy s nočním viděním. Povzbuzuje činnost střev a vzhledem k vysokému obsahu chlorofylu se petržel osvědčuje jako výborný osvěžovač dechu. Stačí rozžvýkat jen pár lístků čerstvé petrželové nati. Je osvědčeným pomocníkem při obtížích s prostatou, snižuje těžkosti v období klimakteria, považuje se za přírodní čistič krve.
(se)
DODATEK
Petržel je třeba konzumovat střídmě. Ve vyšší dávkách může být nebezpečná pro těhotné ženy. Obsahuje totiž látky, které mají stimulační účinky na dělohu a mohou vyvolat potrat.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450726
DnesDnes505
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2757
Tento měsícTento měsíc1672

Partnerské weby

apartman banner