Před časem jsme psali o pomstě ze záhrobí, která stihla partu hanobitelů hrobky jednoho sklářského rodu. Jednalo se o hrobku Abelů ze šumavské Hůrky, jejich předci do českých končin utekli před francouzskou revolucí. Přinášíme vám další podobný případ, i on se stal v západočeském pohraničí, v 50. letech minulého století. Kostry a lebky potrestaly znesvětitele a vykradače hrobek!
Očití svědci nám kdysi vyprávěli děsivé příběhy. Zajeli jsme tenkrát až do Všerubského průsmyku. Místo původní kaple tu byl italským architektem Gillmettim postaven poutní kostelík zvaný Tanaberg. Ve zdejší kryptě odpočívaly kostry rodů Stadionů a Schönnbornů. Svatostánek přežil několik zásahů bleskem i řádění francouzských vojsk, také obě světové války. Až novodobí vandalové zcela rozmetali kosti hrabat, jejich mumie spálili na hranicích. Zastavili jsme tehdy i pod bývalým klášterem v Pivoni, kde právě začínala jeho renovace. Lidé z okolí nás upozorňovali, že tu straší. Největší poválečné hrůzy se ale děly o kus dál, poblíž Horšovského Týna, u poutního kostela svaté Anny.
Stavba kostela z 16. století byla po válce poničena a kostry z hrobky Trauttmansdorfů poházeny kolem, některé byly dokonce pověšeny na stromy v okolí. S lebkami se hrál čile fotbal. Jedna z mrtvol právě spadla z větve, když si vandalové povšimli něčeho zvláštního. Lebka měla v oku drahokam. Jak se tam dostal, nikdo nevěděl. Když se ho pokoušeli vyloupnout, začala z kamene prýštit červená tekutina. Zkoušeli proto lebku rozbít kamenem, ale všechny pokusy byly marné. Nakonec ji tedy pohodili do blízkého křoví. Následovalo několik podivných úmrtí, jedna z dívek zahynula pod koly vlaku, dva chlapci se utopili, další dívka byla zavražděna. Na Karlovarsku, kde pracovala, měla svůj křížek u silnice. Tehdy i skálopevným ateistům zatrnulo. Pomstila se jim uctívaná černá soška svaté Anny nebo přímo hrobka Trauttmansdorfů? Zařídila hlava rodu potrestání vandalů až ze záhrobí?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504628
DnesDnes260
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2880
Tento měsícTento měsíc15974

Partnerské weby

apartman banner