Přestože Kapverdské ostrovy objevil benátský mořeplavec ve službách Portugalska Alviso Cadamosto již roku 1456, jejich kouzlo začínají turisté objevovat teprve pozvolna.
Z Prahy na ně doletíte za něco málo přes šest hodin a odměnou vám budou tropické ostrůvky plné exotiky všeho druhu – nekonečné bílé písečné pláže, průzračné moře a vlny k surfování, sopečné hory a drsná krajina, pouště, ale i přístavy a městečka pulzující životem jako přeplněné úly. A nad tím vším azurové nebe bez mráčku.

Turistický frmol teprve vypukne
Pro turisty nádhera, pro domorodce problém, neboť na ostrovech panuje velké sucho, které donutilo značné množství obyvatel zemi opustit. Na druhou stranu právě stabilní teploty bez srážek, moře i rušný noční život sem lákají stále více turistů. A také díky letišti, které na ostrově Sal (jeden z deseti ostrovů Kapverd) vybudovali Italové. Především jejich zásluhou, a také Portugalců, se na ostrovech rozvíjí turistický ruch.
O tom, že ostrovy jsou čím dál více žádané, svědčí i mezipřistání prezidentů Obamy a Putina na jejich pracovních cestách. Alespoň zdejší o tom rádi vyprávějí.

Každopádně, No Stress
Mottem ostrova, které nás doprovází od prvních chvil na každém kroku, je - No Stress. A tak se vydáváme domorodou dopravou (tzn. mávej na vše co jede, vždycky něco zastaví) za dvě eura do okolních měst a městeček, abychom nasáli tu správnou „bezstresovou“ atmosféru. Hlavní město Espargos (velice rychle si zvykáme na místní výslovnost „Ešpargoš“) připomíná díky nízkým, strohým a nepříliš vzhledným domům všechno možné, jen ne hlavní město. A tak nás podstatně více zaujme pestrobarevný přístav Santa Maria, kde víří díky pouličním prodavačům ze Senegalu ten správný mumraj. Nabízí tu suvenýry, různé korále, sošky ze sopečného tufu, lastury, výbornou místní kávu či lihovinu groggue, což je vlastně rum. A také vám zručné Afričanky v pohodě na ulici změní účes k nepoznání, a to za pár eur.

Rasty do hodiny nejsou problém.
Za naši vstřícnost s každým si pokecat dostáváme pozvánky na pár mejdanů a raegge party se vším všudy, tedy i s gandžou a dalšími jamajskými „specialitami“. Rádi bychom si toho ale pamatovali co nejvíce, a tak raději volíme klasiku – caipirinhu z místního rumu. I tak je za chvíli v přístavním baru dostatečně veselo.

Magické oko a slumy
Chceme toho na Salu poznat hodně, a tak zamíříme do zátoky Buracona ke zdejší vyhlášené raritě – magickému oku, které je hrou slunečního svitu a moře v průrvě lávového útesu. Neskutečný a kouzelný kout jinak vyprahlého ostrova. Trochu jako z jiné planety. Stojí za to tady pobýt delší dobu, nabít se přírodní energií a popřemýšlet o přáních a tužbách, které teprve čekají na splnění. A magické oko podle některých domorodců dokáže pomoci. Chce to ale vystihnout čas k rozjímání, jež nebudou narušovat skupinky trousících se turistů. Proto raději pokračujeme do vnitrozemí ke slumům a sem se ještě později vrátíme.
Když náš mikrobus zastavuje u plechových a igelity obalených chatrčí, máme smíšené pocity. Turisté přijeli okukovat chudé domorodce. Ale vrhají se na nás jen malé děti, pro které máme ovoce a sladkosti. O peníze si nikdo neříká. Jeden z malých chlapců se vrhá kolem krku našemu řidiči a my se později dozvídáme, že jeho rodina zde bydlí. On i jeho manželka dobrovolně odešli z Espargosu a učí děti, které ještě nedocházejí do města do školy, a dospělým pomáhají s živobytím. Všichni si tu pomáhají. Pro nás poněkud překvapivé zjištění.

Solné doly
Bývalý solný důl, solné jezero Salinas ve vyhaslém kráteru a vesnička Pedra de Lume byly naší další zastávkou. Kdysi se tu těžila sůl odpařováním mořské vody, k čemuž tu inženýři z Evropy vybudovali důmyslnou nákladní lanovku k pobřeží. Dnes z ní zbylo torzo, zato v solném jezeře se dá koupat a zároveň léčit. Silně slaná voda má totiž podobné účinky jako Mrtvé moře.
Nádherná je také oblast pohoří Serra Negra, neobvyklé skalní tvary ohlazované mořskými vlnami u přístavu Murdeira či další z přístavů Palmeira. Spolu s parádním koupáním na poloprázdných plážích, perfektními podmínkami pro windsurfing nebo kitesurfing si Kapverdy užijí jak plážoví povaleči, tak i dobrodruzi.
Text a foto: (luv)

DODATEK
Ostrovy Kapverd: Boa Vista, Brava, Fogo, Maio, Sal (35 x 12 km), Santa Luzia, Santiago, Sao Antao, Sao Nicolau, Sao Vicente.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504626
DnesDnes258
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2878
Tento měsícTento měsíc15972

Partnerské weby

apartman banner