Thajsko má ve světě pověst prostopášné až hříšné země. Zčásti si za to může samo, když na svém území během války v sousedním Vietnamu nechalo vybudovat pro americké vojáky řadu nevěstinců a v rozvoji sexuální turistiky pokračuje de facto dodnes. Kult veřejného uctívání mužských penisů - věc v pokrytecké Americe navenek nemyslitelná - má v zemi ale stovky a stovky let dlouhou tradici, se kterou nic neudělal ani uctívaný buddhismus.
Jedním z míst, kam se dodnes chodí Thajci veřejně modlit k falusům a přinášet dary obřím penisům, je Than Phra Nang, Princeznina jeskyně, nacházející se na okraji skalního masivu Railay na pobřeží Andamanského moře. Najdeme ji na konci pláže Hat Phra Nang, podle mnohých cestovatelů jde o jednu z vůbec nejkrásnějších pláží světa. Z obou stran ji ohraničují kolmé krasové stěny s jeskyněmi, které mezi sebou svírají malý, ale špičkový hotel a hlavně pláž s tím nejjemnějším pískem ve tvaru půlměsíce. Obzor pak lemuje blízký Ko Rung Nok, připomínající mohutné poprsí, a vzdálenější Ko Hua Khwan (Kuřecí ostrov) a Poda. Pohledy na ně hlavně při západu slunce jsou nezapomenutelné.
Slavná jeskyně Than Phra Nang je svatyní velmi důležitou pro místní rybáře, ať už muslimy či buddhisty už více než 1700 let. Podle místní legendy tu ve 3. století ztroskotala v bouři královská loď s indickou princeznou, která se při neštěstí utopila. Její duše se podle místních usadila v této jeskyni a od té doby pomáhá každému, kdo vyplouvá na moře. Tedy hlavně těm, kteří do jeskyně nosí obětiny ve tvaru mnohdy až obřích dřevěných a pestře nabarvených falusů. „Čím větší nádobíčko tady necháme, tím více ryb nám duch princezny nažene do sítí,“ potvrdil mi s vážnou tváří Chan, jeden z místních rybářů.
Svatyně Tuptim
Zcela jiný význam mají skulptury v tzv. Penis parku v centru Bangkoku. Zdejší falusy jsou vyjádřením proseb, pokání a také díků žen bohyni Tuptim za vytoužené otěhotnění. Jsou jich zde, kousek za noblesním hotelem Nai Lert, tisíce všech možných barev, velikostí. Některé nové, jiné už rozpadající se pod náporem monzunů nebo mravenců… Penisy ze dřeva, penisy z plastu, penisy z kovu, ale také penisy z kostí - to vše se tyčí všude kolem nás, promísené vůní hořících vonných tyčinek, jasmínových květů nebo kokosového mléka - rovněž oblíbené obětiny. Některé falusy jsou ve tvaru lidských postav, jiné mají jen oči. Z penisů je i plot kolem samotné svatyně ryze thajské bohyně Tuptim.
Podle cestovatele a publicisty Ivana Breziny, který zná Thajsko velmi dobře, není za uctíváním penisů Thajci nějaký erotický podzext. „Jde tu o rodinné hodnoty. Pod fasádou původně indického náboženství, které sem přišlo někdy v 6. století po Kristu, ale zůstává skryt předcházející animismus - víra v duchy, takzvané phi,“ vysvětluje Brezina.
Historie svatyně falusů začala poměrně nedávno, asi před 100 lety. Tehdy přišla k mohutnému banyánovému stromu (Ficus religiosa) stojícímu na pozemku nově postaveného hotelu žena prosit Tuptim za mateřství. Při svých modlidbách slíbila božstvu, že pokud jí pomůže, vrátí se a přinese sem dárek. Když se jí za devět měsíců narodil syn, opravdu slib splnila a přinesla sem první falus. Protože se mezi ženami žádné tajemství nikdy nemůže udržet, šťastná rodička se svěřila se svým příběhem kmarádkám a sousedkám, ty to daly dál a tak není divu, že kolem stromů bylo brzy „přefalusováno“. Později zde vyrostl typický „domeček duchů“ a parčík vedle hotelu se stal kultovním místem pro ženy, které chtěly otěhotnět.
Záhadná smrt slavného herce rukou bohyně?
Psychotronici navíc věří, že každé místo, kde se lidé delší dobu modlí, je nabito silnou energií, která pak ovlivňuje i události v jeho okolí. Podle Breziny tak není vyloučeno, že duch a energie bohyně Tuptim stojí i v pozadí záhadné smrti slavného hoollywoodského herce Davida Carradina. Ten sem přicestoval v květnu 2009 natáčet film Stretch, ale v půlce natáčení ho našla pokojská v uzamčené koupelně pokoje číslo 352: nahého, se svázanýma rukama. To ale nebylo všechno - od pout vedl jeden konec provazu ke krku, druhý pak byl pevně utažen kolem hercova penisu. Fámy kolem hercovy předčasné smrti sice dodnes neutichly, ale soudní lékaři potvrdili, že známý bonviván, milovník alkoholu, drog, žen - ale i východních bojových umění a duchovna - pravděpodobně zemřel vlastní rukou, a to nešťastnou náhodou při provozování nebezpečné sexuální praktiky AEA, tzv. autoerotické asfixace. Nebyl by první - už před ním podobně špatně dopadl z významých VIP postav světové politiky britský konzervativní politik Stephen Milligan v roce 1994 nebo o tři roky později zpěvák skupiny Inxs Michael Hutchence. Záhadologové ovšem tvrdí, že hercova extravagance tak znechutila Tuptim, spící ve svém „domečku duchů“ v parku před hotelem, jen pár desítek metrů od pokoje 352, že se bohyně postarala o to, aby se smyčka kolem Carradinova krku během masturbace utáhla o trochu více…
Globální modla
Penis se ovšem vyskytuje v dějinách lidstva jako symbol síly nebo plodnosti odedávna napříč prakticky všemi výzamnými civilizacemi. K falusu se modlili podle archeologů lidé už v pravěku před 28 000 lety v jeskyních Hohle Fels ve Švábských Alpách. Ve starobylém Egyptu zase uctívali boha Min, ke kterému se modlili za každoroční nilské záplavy, které přinášely zemi faraonů úrodnou půdu. I proto v tzv. Nové éře každý faraon při korunovaci masturboval až do vyvrcholení do vod Nilu, držíc přitom v pravé ruce sošku Mina. Kromě Mina Egypťané uctívali ještě jako patrona plodnosti boha Banebdžet, kterého si představovali jako urostlého muže s beraní hlavou.
Také hinduisté mají ve vážnosti kamenný penis „lingam“, prezentující plodnou sílu boha Šivy, „pána jógy“. Šiva se prý dokonce občas zjevuje v podobě svítícího pyje, kterým je spojeno nebe a země. Lingamy mají v každém hinduistickém chrámu v Indii a věřící je uctívají vodou a mlékem, kterými je polévají. Keltové zase uctívali coby patronku plodnosti bohyni Damaru.
Českou obdobou thajského Penis parku je socha nahého chlapečka ve Františkových Lázních, kterému ženy pro početí hladí penis - díky tomu se leskne, jako by byl ze zlata.
Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475515
DnesDnes104
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1856
Tento měsícTento měsíc7145

Partnerské weby

apartman banner