Paní Zdena z Hustopečí se nám svěřila: „Mám kila navíc a potíže se zády. Lékař mi doporučil rozhýbat se a chodit na masáže. Masáž by mi určitě prospěla, ale je v tom zádrhel. Vzhledem ke své váze mám blok se před někým cizím svléknout, byť do spodního prádla…“
Jak jsme se dozvěděli, v podobných případech lze doporučit masáž shiatsu. Masérka a terapeutka Iveta Smithová Srbová z Ústí nad Labem o ní říká: „Shiatsu je prastará japonská léčebná metoda. Řadí se mezi masážní techniky, ale rámec masáže značně přesahuje. Lze ji provádět i u lidí, kteří nejsou tak odvážní, protože se provádí přes oděv.“
Jak jste se k masážím dostala?
Nebylo mi dobře. Mám 4 děti, a když se narodilo poslední, cítila jsem se velmi unavená, vyčerpaná. Díky reiki, mám tři stupně, jsem se začala čistit a dobíjet. Reiki jsem posléze začala používat i pro děti a známé, a tehdy mě ruce táhly na konkrétní místa na jejich tělech. Chtěla jsem zjistit proč, co se tam děje. To byl první impulz.
Hned od začátku jste tíhla k shiatsu, nebo jste zkoušela i jiné druhy masáží?
Udělala jsem si regenerační a relaxační masáže - havajskou a lávové kameny, pak jsem získala certifikát i na zdravotní masáže, tam jsou hodně vysoké nároky. Ale pořád mi tam chybělo propojení s myslí člověka, s jeho duší. Když jen masírujete a nejste napojeni, jde o mechanickou činnost, je to jen opracování fyzického těla. Právě shiatsu to vše dává dohromady, vnímám ji jako „tři v jednom“. Je to masáž, protažení i propojení mentálního těla, tedy určitá terapie. Já navíc využívám i znalosti a zkušenosti získané ročním bioenergetickým výcvikem u Johna Hawkena, absolvováním kurzu kranio-sakrální terapie u Zdenky Ocelíkové, kurzu Bachových esencí a podobně.
Na čem je masáž shiatsu založena?
Na znalostech 12 meridiánů, na základech čínské medicíny a momentálních pocitech a potřebách člověka. Shiatsu znamená v překladu tlak prsty. Pomocí tlaku palců, prstů a dlaní, ale též kolen, loktů nebo chodidel na příslušné body na těle, tzv. tsubo body, je obnovována energetická rovnováha těla. Cílem shiatsu je podporovat proces sebeuzdravování a osobního růstu pomocí vyrovnávání energie ki -čchi v těle. Tělesně duševní pohoda člověka jako jednota těla, mysli a duše závisí na harmonickém toku této energie. Shiatsu masáž zvyšuje sebeuvědomění, citlivost a uvolňuje napětí. Podporuje a vyživuje životní sílu. Účinky masáže jsou hluboce relaxační a zároveň posilující a osvěžující. Podporuje zdraví a lze ji využít i jako preventivní péče o zdraví. Může pomoci při odstraňování širokého spektra fyzických obtíží. Může ale také pomoci lidem procházejícím krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny.
Komu byste obzvláště tuto masáž doporučila?
Z praxe mám velice kladnou zpětnou vazbu od workoholiků, jedinců, které trápí stres, nemohou spát. Masáž je uvolní, uleví se jim. Doporučila bych ji i na bolesti hlavy, osobám se zatuhlými svaly, lidem, které trápí nejrůznější stěhovavé potíže a bolesti, jež mohou být chronické a lékaři si s nimi nevědí rady. Shiatsu je dobrá i k posílení imunitního systému v době viróz, v zimě, když je nedostatek světla, pomáhá osobám se sklonem k depresím. Masáž každopádně prospěje i těhotným ženám, zvláště na začátku těhotenství, kdy se necítí dobře. Zharmonizuje maminky, které nejsou na příchod dítěte připravené, nebo procházejí situací, že dítě chtějí, ale partner nikoli a podobně.
Co vše při masáži používáte?
Především své ruce! Masáž se provádí na oblečeném těle, takže masážní krémy a oleje nepřicházejí v úvahu. Někdy ale využiji i ladičky. To až když už je u mě člověk poněkolikáté, je v pohodě a je srozuměn s tím, co a jak probíhá. Je to vhodné v případě, že je potřeba vyladit meridián. Ladiček je víc, každá vibruje na určité frekvenci, mají léčivé účinky. Přikládají se na tělo, vibrace zvuku působí na tělo. Ladička Venuše je na ženské potíže, přikládá se na podbřišek nebo na srdce, když se řeší citové potíže. Pak tu mám Slunce, Om a geomagnetické pole - to je na pročištění. Pokud je v těle počínající zánět, ladičky mohou pomoci urychlit léčení.
Jak rychle masáž shiatsu účinkuje? Lze říci, kolikrát musí člověk přijít, aby byl v pořádku?
Při první návštěvě jde hlavně o rozhovor. Potřebuji vědět, proč přišel a co chce řešit, zjišťuji důležité údaje v rámci čínské medicíny. Délka terapie je pak závislá na tom, jak dlouho už problém trvá. Obvykle musí člověk absolvovat tři až pět ošetření, pak se problém uvolní. První setkání je poznávací, když si vyhovujeme, přijde podruhé. Snažím se lidem dát prostor, aby projevili sami sebe. Nikoho k ničemu nenutím, jsem jen průvodce.
(zem)
Kontakt: 602 444 665, e-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.masaze-jasmina.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470481
DnesDnes316
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden896
Tento měsícTento měsíc2111

Partnerské weby

apartman banner