Nad malebným údolím řeky Otavy, která v těchto místech spěchá kolem Annína k Sušici, se až do výšky 617 metrů nad mořem zvedá vrch Mouřenec, na němž se v dávné minulosti nacházela pohanská svatyně.
Pohanská svatyně a démon
Podle pověstí se na místě, kde dnes stojí kostel, nacházela pohanská svatyně a s ní spojené pohřebiště. Pokud se vydáte od sklárny v Anníně pěšky po červené turistické značce, narazíte na zajímavý skalní masiv. Podle některých odborníků vyzařuje zápornou energii a je lépe se zde nezdržovat. Skalní hřeben je místem záporné zemské síly, což v minulosti kdosi využil k magickým praktikám. Proto se i dnes na něm zdržuje démon a jistě může sestoupit až k cestě, když pocítí potřebu lidské bioenergie.
Svatý Vintíř a dřevěný kostel
Vznik kostela sv. Mořice je spojován s rýžováním zlata a působením Vintíře (955 - 1045), německého benediktinského mnicha, který založil klášter v Rinchnachu a udržoval přátelské vztahy s českými knížaty Oldřichem a Břetislavem. Vintíř inicioval výstavbu dřevěného kostela jako symbolu moci a síly křesťanství v této části Šumavy.
Kamenný svatostánek
V 1. polovině 13. století byl dřevěný kostel nahrazen kamennou stavbou v pozdně románském slohu, která se vyznačuje několika zajímavostmi. Chrám v původní podobě obsahoval stávající presbytář s apsidou a téměř čtvercovou loď. Zajímavostí apsidy je její půdorys, kde vnitřní a vnější obrys nejsou souběžné křivky. Příčina tohoto řešení není známa. Současně s lodí byla nad presbytářem postavena věž, což v českém prostředí představuje zajímavou zvláštnost.
Záhada kosterních pozůstatků
Součástí hřbitova, který se kolem kostela rozprostírá, je i kostnice, postavená pravděpodobně v 18. století. V ní se mělo původně nacházet několik tisíc kosterních pozůstatků. Některé pověsti hovoří o tom, že jde o švédské vojáky zabité v době třicetileté války.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470755
DnesDnes590
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1170
Tento měsícTento měsíc2385

Partnerské weby

apartman banner