Máte pořád rýmu a nemůžete se jí zbavit? Možná jste si onemocnění způsobili sami, třeba tím, že jste to při obyčejné rýmě přehnali s nosními kapkami. Ty účinkují tak, že dočasně zúží cévky v nose, a způsobí tak splasknutí oteklé nosní sliznice, takže se konečně můžete volně nadýchnout. Bohužel, kapky jsou silně návykové, takže časem zjistíte, že musíte kapat čím dál častěji. A co hůř: zúžené cévy dostatečně nevyživují tkáň pod sliznicí. Když kapky užíváte moc dlouho, sliznice zduří, změní se její struktura a prostor uvnitř nosní dírky se zúží natrvalo. Dlouhodobá rýma může být vyvolaná i polypy v nose. Jsou to výběžky zduřelé nosní sliznice, vzniklé jako projev chronického zánětu. Kromě rýmy může být nepříjemným důsledkem polypů i pocit tlaku v obličeji nebo ztráta čichu. Průběh rýmy můžeme usnadnit pomocí přírodních prostředků a bez chemických léků.
Bylinkové nosní kapky
Potřebujeme: půl lžičky květů heřmánku, půl lžičky jitrocele, 1 dl vroucí vody
Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté pečlivě přecedíme přes jemné sítko či plátýnko a 3–5 x denně kapátkem aplikujeme po 2 kapkách do obou nosních dírek. Denně si vaříme čerstvý čaj.
Fenyklovo-anýzová inhalace
Potřebujeme: 1 lžíci semen fenyklu, 1 lžíci semen anýzu, 0,5 litru vroucí vody
Postup: V misce přelijeme semínka vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté si přehodíme přes hlavu ručník a po dobu 5 minut vdechujeme voňavou páru.
Dbejme na dostatečnou vlhkost vzduchu, čímž zamezíme vysychání sliznic. Nemáme-li žádný odpařovač či zvlhčovač vzduchu, můžeme si přes topení přehodit vlhké ručníky.
Cibule likviduje choroboplodné zárodky - večer si položíme vedle postele 1 rozkrojenou cibuli (kterou ještě napícháme vidličkou). Silice spolehlivě vyčistí vzduch od choroboplodných zárodků a ještě nám pomohou, aby oteklá nosní sliznice splaskla.
Majoránková mast na odřený nos
Potřebujeme: 3 lžíce másla, 1 lžičku majoránky
Postup: Máslo rozpouštíme na mírném plameni, pak přidáme majoránku a za stálého míchání necháme 5 minut probublávat. Pak odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Přecedíme a nalijeme do nízké skleničky. Krém skladujeme v lednici. Jeho trvanlivost je zhruba 14 dní.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504589
DnesDnes221
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2841
Tento měsícTento měsíc15935

Partnerské weby

apartman banner