Hudební skladatel Richard Wagner se narodil 22. 5. 1813 v Lipsku, prožil těžké mládí se sourozenci a ovdovělou matkou. Po druhém matčině sňatku s básníkem Geyerem začíná pod vlivem von Webera a Beethovena jeho závratná kariéra. Připomíná výbuch tajemné sopky.
První opera Rienzi nebyla nic moc, alespoň podle kritiků, Bludný Holanďan naprosto propadl. Wagner se zaplétá se ženami, ani sňatek s půvabnou Mínou neznamená konec jeho avantýr. V mládí mu okultista z Drážďan (skladatel tam navštěvoval chrámový sbor) prorokoval budoucnost. Vše se prý splnilo!
Skladatel tvoří úchvatná představení plná draků, příšer a efektů, křísí dávné germánské mýty. Přátelí se s anarchistou Bakuninem, jen díky náhodě unikne zatčení a vězení. Utíká do Švýcarska, jelikož v Německu je na něj vydán zatykač. Wagner je přesvědčen, že byl předurčen tvořit nové umění. Jeho politické ambice vystřídá založení wagneriánské strany, zárodku kultovní tradice. Inspirací mu jsou tajné společnosti i umělecké kluby. Pro jistotu vše smíchá dohromady. Roku 1856 naslouchá hlasu tajemného rytíře Mansfelda. Později sám prohlašuje, že mnohá mystéria budou již brzy odtajněna lidstvu a celá společnost zešílí. Malý skladatel (měřil jen 153 cm) prý zná způsob, jak lidstvo zachránit.
Přichází nadšený mecenáš, bavorský král Ludvík II. Daruje mu dům, peníze, zajistí důstojné uvedení oper, pomůže mu založit divadlo. Wagner se vydává po stopách rytíře Artuše, navíc stále více přitahován starogermánskými legendami. Přesto se nerozpakuje (v další finanční tísni) celé své dílo nabídnout Americe. Cena? Milion dolarů, v té době pohádková suma. Skladatel také bezpečně a přesně předpověděl svou smrt. Již v mládí prý míval prorocké sny, poté si geniálně narýsoval celý svůj život, stanovil si plány a priority. Vše se mu vyplnilo. Následně usedl do zlatého křesla a zemřel.
Na některých místech, kde Wagner pobýval, se údajně i dnes zjevuje jeho přízrak. Může být spokojen. Jeho dílo se stalo kultovní záležitostí, stále je uváděno po celém světě. Jen lidstvo nezešílelo, jak předpovídal. Také se říká, že každý, kdo znesvětí Wagnerův hrob, zemře. Víme pouze o jediném případu. Když Američané osvobozovali Evropu, několik opilých vojáků na onom hrobě zatančilo swing. Později všichni padli.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474349
DnesDnes97
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden690
Tento měsícTento měsíc5979

Partnerské weby

apartman banner