Jak to dělají, že na svůj věk vůbec nevypadají? Také znáte ve svém okolí někoho, kdo se i po sedmdesátce pohybuje jako vitální šedesátník a myslí mu to jasně a rychle jako za mlada? I když svou roli sehrávají genetické předpoklady, za tajemstvím dlouhověkosti se považuje zejména strava.
O šest roků déle
Bobulovité ovoce, ale také šípky, petrželová nať, růžičková kapusta, křen, citrusové plody jsou bohatou zásobárnou vitaminu C. Ten snižuje riziko infarktu a rakoviny, přispívá k posílení imunitního systému, zvyšuje obranyschopnost organismu, je nejúčinnější zbraní proti bakteriím, virům, cholesterolu. Je dokázáno, že kyselina askorbová zaručuje zpomalení degenerativních procesů stárnutí, zabezpečuje dobrý psychický i fyzický stav člověka. Jeho předávkování se bát nemusíme. Co organismus nespotřebuje, vyloučí přirozenou cestou.
Chvála sóje
Sója patří ke čtrnácti superpotravinám, které brání poškozování organismu na úrovni buněk a je účinnou prevencí mnoha chorobných stavů. Kromě isoflavonů je cenná pro vysoký obsah bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů a vlákniny. Člověk se po sójových pokrmech cítí lépe, dobře vypadá, má víc energie. Sója je jedním z nejúčinnějších prostředků proti nebezpečnému cholesterolu, snižuje hladinu tuku v krvi, a tak pomáhá zredukovat ucpávání věnčitých tepen. Silnými antioxidanty jsou právě isoflavony, které snižují nejen riziko rakoviny, ale také kardiovaskulárního onemocnění.
S česnekem omládnete
Říká se, že kdo jí hodně česneku, nepotřebuje lékaře. Jeden stroužek česneku denně je mocná zbraň proti nepřátelům mládí, jako jsou cholesterol a vápenatění cév. Lidové léčitelství uznává česnek jako skvělou medicínu na snižování krevního tlaku, účinnou bylinku proti procesům stárnutí, které se projevují aterosklerózou, autoimunitními chorobami, nebo chorobami srdce. Česneku se přisuzuje schopnost omladit organismus až o čtyři roky.
Elixír pro buňky
Člověk je tak mladý nebo starý, jaké jsou jeho buňky. Každá buňka od narození až do smrti musí každý den obrátit svoji dědičnou substanci proti útokům takzvaných volných radikálů. Za zázračný elixír, který má schopnost omladit buňky a člověku prodloužit život, se považuje vitamin E. Ve kterých potravinách tento důležitý antioxidant najdeme? Na jídelníčku by se měly pravidelně objevovat například ovesné vločky, špenát, fazole, červená řepa, mrkev, sója.
Červené víno jako lék
Prokazatelně vede k dlouhověkosti. Podle celé řady vědeckých studií jedna sklenka červeného vína denně prodlužuje životní vyhlídky o pět až šest roků. Víno obsahuje zdraví prospěšné látky s protioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Zejména resveratrol působí preventivně proti mrtvici a srdečnímu infarktu, chrání organismus před procesy, které jsou spojené se stárnutím, stará se o mozek. Ale pozor, přílišné holdování tomuto moku život zkracuje.
(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475549
DnesDnes138
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1890
Tento měsícTento měsíc7179

Partnerské weby

apartman banner