Podle starých pověstí strašilo v Plzni téměř v každém domě. Mnoho pověstí se také vztahuje k předměstím, dnes už ale zcela urbanisticky změněným.
Mnich ve františkánském klášteře
Ve františkánském klášteře a jeho okolí se v pravé poledne zjevoval přízrak bezhlavého mnicha. Mělo se jednat o jednoho z bratrů františkánů, jemuž urazila při obléhání Plzně hlavu dělová koule. Zjevoval se v temném zákoutí u sakristie.
Bezhlavý muž s trakařem
V místech, kde byla později postavena soudní budova, stál kdysi dominikánský klášter a na sever od něho se táhlo městské opevnění, podle kterého vedla vozová cesta. Na ní se v noci zjevoval přízrak bezhlavého muže s trakařem, za kterým vždy běžel černý pes.
Strašidlo z radnice
Na radnici straší přízrak mansfeldovského oficíra, kterého tu kdysi zabili, protože se chtěl zmocnit peněz z obecní pokladnice.
Přízrak panny s růžemi
V domě U Bílé růže, který stojí na severní straně náměstí Republiky, se údajně zjevoval v noci přízrak krásné panny s kyticí bílých růží. Od tohoto zjevení dostal dům i své jméno.
Tajemství Scriboniovského domu
Památné stavení (č. 105) na východní straně náměstí Republiky, v němž za svého plzeňského pobytu bydlel Valdštejn, bylo proslulé jako strašidelný dům. Zjevoval se tam přízrak černého psa, kterému z tlamy šlehal mocný plamen. V prvním patře obcházel v noci duch důstojníka z dávných dob, který hledal ve starém krbu spisy a peníze. Byl tu prý také ukryt Valdštejnův poklad, jeho válečná pokladna. Strašila tu i černá paní a zjevoval se tu přízrak záhadného starce.
Dům ve znamení templářů a alchymie
Na místě dnešních domů na západní straně náměstí stával jeden z nejpamátnějších plzeňských domů, zvaný Říhovský. Ten měl být postaven řádem templářských rytířů. Po půlnoci se tam zjevovala bílá paní a mělo tu být ukryto i několik pokladů. Jeden čas zde měl bydlet i alchymista, který tady s ďáblovou pomocí vyráběl zlato. Byl však nalezen mrtev, s ožehnutým pruhem kolem krku.
Duch jeptišky
Ve Františkánské ulici se zachoval zbytek bašty z městského opevnění. Zjevoval se tu přízrak jeptišky hlídající poklad. Vlastní bratr ji prý kdysi zavřel do chotěšovského kláštera, aby se zmocnil jejího jmění.
Odlesk zhrzené lásky
V domě U Zlaté koule v Pražské ulici se zjevuje přelud ženy s nádherným obličejem, o půlnoci se prochází v prvním patře domu. Jde o ducha obyvatelky domu, která se kdysi ze zhrzené lásky oběsila na půdě.
(mh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504589
DnesDnes221
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2841
Tento měsícTento měsíc15935

Partnerské weby

apartman banner