Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které pomáhá nenásilně a nebolestivě doplnit rezervy v naší pohybové aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Dostáváme se k jarním sestavám.
12. týden roku
Olga Krumlovská říká:
Otevřete se jarní přírodě a zhluboka dýchejte.
První přípravná pozice je velmi jednoduchá. V sedu na patách se předkloňte, hlavu opřete o kolena a ruce spojte za zády. Soustřeďte se hlavně na dech a na své představy. Jde o probuzení se ze zimního spánku, přestupnou pozici ze zimního období do jarního. Tato pozice není nijak náročná na pohyblivost, soustředění či stabilitu. Jejím hlavním úkolem je příznivě vás naladit. Bez obav ji mohou procvičovat i staří a nemocní lidé. Jakmile toto postavení zaujmete, představujte si, jak se do vás vlévá energie ze země, vzduchu i slunce. Můžete dojít až k představě, že rašíte jako skutečná příroda kolem.
Nejvhodnější terapií, kterou lze tuto pozici doprovodit, je aromaterapie, a to především vůně pomeranče, mandarinky či grapefruitu. Pracovat můžete také s barvami, především s kombinací zelené, žluté a oranžové. V souvislosti s touto pozicí je třeba procvičovat i prsty na nohou a rukou, jež mají přímý vliv na myšlení a otevření se energiím. Není třeba vytvářet složité pozice končetin, stačí je procvičovat, pohybovat prsty na rukou jako při hře na klavír, masírovat poslední články prstů a právě tak i jednotlivé prsty na nohou. Nejvíce energie v kontaktu s přírodou lze na jaře čerpat z trávy, ze země, z níž tráva raší, z jívy a pravidelného pohybu. Není vhodné, pokud na to nejste zvyklí, příliš se přepínat a sportovat. Více vám prospějí pravidelné procházky, nejlépe lesem, polem, loukou. Výborné je spojit procházky se zpěvem, broukáním si nebo alespoň mručením. Takto se příjemně a rychle zharmonizujete, pozitivně a optimisticky vyladíte. Zpěv je důležitou součástí všech - nejen jarních - sestav.
(nam)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475550
DnesDnes139
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1891
Tento měsícTento měsíc7180

Partnerské weby

apartman banner