Existuje celá řada nálezů dokazujících operace lebky. Patří mezi ně například třikrát trepanovaná lebka muže z hlavního města Inků Cuzca, lebka keltského bojovníka z Dolnorakouského Katzeldorfu či skythská temenní kost se zarostlou špičkou šípu.
Je to možná neuvěřitelné, ale už lidé v době kamenné, tedy kolem roku 6 000 před naším letopočtem, se snažili nemocným pomáhat zásahem do dutiny lebeční. Dokazuje to řada nálezů nejen ze Severní a Jižní Ameriky, ale i Afriky a Evropy. Z nálezů je zřejmé, že v době kamenné se v řadě případů podařilo primitivní operací otevřít lebeční klenbu. K tak zvané trepanaci (z řeckého trypanon a latinského slova trepanum – vrták) mohly vést naše předky pokusy pomoci nemocnému, nebo šlo o magický rituál. Tento zákrok totiž vědci zaznamenali jak u živých, tak i mrtvých lidí. Jak na to přišli? Zásahy u živých lidí prokazují zhojené okraje otvorů s charakteristickým zajizvením, takže je jasné, že řada pacientů již v době kamenné tento zákrok přežila. K otevření lebky docházelo nejčastěji v okolí kosti spánkové, někdy i kosti čelní a temenní. Ostatním místům na lebce se dávní léčitelé a šamani vyhýbali, neboť už tehdy věděli, že je zde velká hrozba nezvládnutelného krvácení. A co je na jejich poznatcích zajímavé, je skutečnost, že tento fakt platí v podstatě dodnes!

Hned několik způsobů primitivní trepanace
Výzkumy nalezených trepanovaných lebek ukazují, že před tisíci lety léčitelé znali čtyři způsoby, jak otevřít dutinu lebeční. Nejčastěji se používalo vrtání, složitější bylo odškrabávání kosti v ohraničeném čtverci. V další variantě se z lebky vyjmula kostní destička odříznutím ostrým pazourkovým nožem a vzácné jsou nálezy kruhového otvírání lebky kamennými škrabkami. Důvodů k náročným trepanacím lebky mohlo být více – chronické bolesti hlavy, šílenství, prudké zvýšení tlaku v hlavě či krvácení z dutin. Proč však docházelo k trepanacím i u zemřelých, to je otázkou dodnes.

Šlo o magii nebo léčbu?
Francouzský antropolog a neurolog Paul Broca již v 19. Století vyslovil názor, že trepanace mohly být jistým znakem zasvěcení. Později, po řadě bádání, došel k závěru, že šlo o skutečný léčebný zásah, který měl epileptiky osvobodit od tíhy zlých duchů usídlených v hlavě. Řada badatelů podobný názor zastává i dnes. Příčiny trepanací již v době kamenné však nedokážeme s jistotou zdůvodnit ani s nejmodernějším vybavením současné doby, a tak se musíme spokojit s faktem, že pravěcí lidé zvládli i složité operace v lebeční krajině.
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470449
DnesDnes284
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden864
Tento měsícTento měsíc2079

Partnerské weby

apartman banner