Býváte často nachlazení? Podlehnete kdejaké viróze, onemocnění dýchacích cest, všelijakým zánětům? Nejspíš za to může oslabená imunita. Náš imunitní systém se dá přirovnat k mocné zbrani, která organismus denně brání, je to jakýsi osobní strážce. Jak posilovat obranyschopnost těla?
Zdravá strava základem. Vyvážená pestrá strava je pro celkové zdraví nejdůležitější. Jíst bychom měli pětkrát denně menší porce, přičemž minimálně dvě by měly být v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Tělu je třeba zajistit dostatek vitaminů a stopových prvků. V jídelníčku si dopřáváme kvalitní libové maso, zejména drůbež a ryby, luštěniny, celozrnné produkty, jogurty a kysané mléčné výrobky, tělu prospívají obiloviny, ořechy a nejrůznější semínka. Podceňovat se nesmí ani pitný režim.
Buďte v pohybu. Není důležité, zda najdeme zalíbení v plavání, svižné chůzi, jízdě na kole nebo v pravidelných procházkách s čtyřnohým mazlíčkem. I to, že přestaneme jezdit výtahem a začneme chodit pěšky, organismu prospěje. Cvičení, intenzivní pohyb v jakékoli podobě zvyšuje odolnost proti nemocem, napomáhá k lepší kondici.
S úsměvem na tváři. Psychika ovlivňuje zdraví člověka víc, než si dovedeme představit. Mnohé studie naznačují, že se šťastnější jedinci s optimistickým pohledem na svět celkově těší lepšímu zdraví. Dlouhodobý stres, depresivní stavy, nedostatek spánku - to vše výrazným způsobem ovlivňuje imunitu. Jak dokládají vědecké výzkumy, u lidí, kteří jsou vystaveni dlouhodobému psychickému napětí, stresu, se mnohonásobně zvyšuje riziko onemocnění respiračními chorobami.
Pozitivní myšlení. Jste unaveni z hromady práce, starosti vám přerůstají přes hlavu? Na chvíli vypnout, oddechnout si, zapomenout na běžné starosti bývá pro vás problém? Naučte se myslet pozitivně, soustředit se na to pěkné, co vás potkalo, těšit se z obyčejných věcí kolem vás. Důležité je přeprogramovat mozek na příjemné zážitky, milé vzpomínky, šťastné myšlenky.
Otužujte se. Také otužování patří k osvědčeným způsobům, jak zvyšovat obranyschopnost organismu. Sprchování studenou vodou má příznivý vliv na celý organismus, je s ním ale třeba začít postupně, pozvolna a hlavně vytrvat! Příznivé účinky se dostaví již po třech - čtyřech týdnech. Nejdostupnější možností je sprchování studenou vodou. Jinou variantou je celoroční koupání v bazénu, rozcvička u otevřeného okna, vycházky za čerstvým vzduchem za každého počasí.
Zdraví z přírody. Na posílení imunitního systému lze s úspěchem využít i některé bylinky. Mezi nejznámější patří například rakytník řešetlákový, echinacea, česnek, cibule, ženšen, aloe vera.
(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470741
DnesDnes576
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1156
Tento měsícTento měsíc2371

Partnerské weby

apartman banner