Téměř přímo na západ od nás leží Lucembursko. A i když spolu navzájem nesousedíme, tak kupodivu máme dohromady mnoho společného. Předně naše státní znaky shodně krášlí dvouocasý lev. A dále je tu v jeho hlavním městě prokazatelně pohřben slavný panovník Jan Lucemburský.
Ke hrobu českého vladaře
Kdo někdy navštívil metropoli Lucemburského velkovévodství, určitě okamžitě vysledoval řadu dalších styčných bodů. Například, že Lucemburku zásadním způsobem udávají tón malebné pískovcové útesy. Stejně jako českému Děčínu. Na stolové náhorní plošině, z půle obklopené hluboce zaříznutými kaňony řek Alzette a Pétrusse, se zároveň rozprostírá rušné centrum. Samozřejmě, že zvědavost mne prvně přivedla ke zdáli viditelným věžím chrámu Notre Dame. Ačkoli svatyni zvenčí halí plášť inspirovaný gotikou, který při vnějším pohledu vyvolá zdání středověku, skutečná datace současné podoby katedrály spadá do počátku 17. století. Tehdy vznikla rozšířením a celkovou přestavbou staršího jezuitského kostela. Vstupuji do zšeřelé chrámové lodi magicky prozářené barevnou hrou okenních vitráží. Prohlídka interiérů je zdarma, turistům zde poskytuje informace a servis průvodcovská služba. Zastavuji u jejich pultíku a ptám se, kde přesně najdu hrob Jana Lucemburského. Ihned se mne ujala příjemná průvodkyně. A po otázce odkud jsem, mne ochotně zavedla ke kryptě s bohatě zdobeným sarkofágem našeho krále.
Věčný dobrodruh
Jestliže život krále Jana Lucemburského oplýval dobrodružstvím, tak další kolotoč stěží uvěřitelných událostí odstartovalo jeho úmrtí. Ani po smrti se totiž panovníkovy ostatky nedočkaly klidného spočinutí. Nejprve byly uloženy uvnitř lucemburského kláštera Alt Münster. V rozporu s královou poslední vůlí. Dotyčný klášter o dvě století později zničila francouzská armáda a nyní z něj zůstala pouhá věž. Poté byly provizorně deponovány v dalším městském klášteře. A následně vráceny do Alt Münsteru. Jenže se ztratila lebka. Tu se naštěstí podařilo později najít u hraběte Hermanna z Manderscheidu. Pak ještě chvíli bizarně kolovaly po Lucemburku, přičemž část kostí si prý během půle 18. století rozebrali čeští vojáci. Vzápětí se kosterní pozůstatky našeho krále zase vydaly do sousedních německých zemí. Tam se v městečku Kastel-Staadt, kousek od lucemburských hranic, stále tyčí honosná pohřební kaple Jana Lucemburského zbudovaná počátkem předminulého století. Odtud nakonec roku 1946 slavnostně odcestovaly na své současné stanoviště. Ještě v roce 1980 se krátce vrátily do Prahy. Zde je odborně prozkoumal antropolog profesor doktor Emanuel Vlček a potvrdil jejich pravost.
Ohromná pevnost s historickým šarmem
Na návštěvníka Lucemburku čeká ovšem i další přehršel zajímavostí. Toto pozoruhodné město hrálo roli strategicky důležité pevnosti na pomezí francouzského, německého, nizozemského či habsburského vlivu. Proto byly masy pískovce provrtány labyrinty kazemat a na povrchu bylo zbudováno množství obranných objektů. Právě vysoká koncentrace různorodých památek vojenské architektury pomohla Lucemburku získat zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Příkladně zrenovován je pevnostní komplex Rham, další poutavé zátiší vyčarovala sousední bytelná zeď Václavovy hradby orámovaná pozadím mohutného pískovcového útesu, z něhož se šklebí hrubě vytesané otvory tajemného podzemního bludiště kazemat Bock. Tam také původně stával hrad zbudovaný v 2. půli 10. století. Protahuji se úzkými točitými schodišti a rychle ztrácím jakýkoli pojem o orientaci. Záhy se naopak proplétám příjemně chladnými chodbami efektně přikrášlenými pestrými světly důmyslně skrytých reflektorů. Už dobře chápu, proč u pokladny kazemat důrazně před návštěvou varují klaustrofobiky. Tady je výstraha na místě. Ovšem i oni si mohou naplno vychutnat pozůstatky pevnostní éry Lucemburku, poněvadž široké okolí prostupují linie opevnění s bastiony a věžemi. Nad kazematy Bock se rovněž rozprostírají podmanivé uličky staré čtvrti. Zbytek centra města většinou postupně prošel několika vlnami modernizace.
Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505399
DnesDnes458
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3651
Tento měsícTento měsíc16745

Partnerské weby

apartman banner