Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce, není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví. Ve výčtu a závažnosti způsobených nemocí předstihuje tabák i alkohol a jiné lehké i tvrdší drogy. Nejzávažnějším a díky reklamě i nejznámějším onemocněním způsobeným kouřením je, podle strohého varování ministerstva zdravotnictví, rakovina plic.
Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret. Vlivem snadné dostupnosti a pohodlnosti konzumace se cigareta brzy stala nezbytným doplňkem napříč společenskými vrstvami. První důkazy o souvislosti kuřáctví s rakovinou plic začaly být podávány již ve 30. letech minulého století. Další studie tento závěr definitivně potvrdily.
Čeští vědci v současné době testují nový lék proti rakovině plic. Přípravek DCVAC/LuCa se vyrábí pro každého pacienta individuálně a je složen z dendritických buněk, které dokážou aktivovat imunitní odpověď, a z bílkovin, jež jsou přítomné na buňkách karcinomu plic, tzv. nádorových antigenů. Cílem podávání léku je tedy vyvolání imunitní reakce proti nádorovým buňkám a zpomalení průběhu onemocnění. Důležitým preventivním opatřením je jediné – nekouřit!
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500335
DnesDnes629
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3025
Tento měsícTento měsíc11681

Partnerské weby

apartman banner