Kostelní architektura je mnohdy velmi zajímavá. Ukrývá pod křesťanskou „fasádou“ i různé pohanské symboly, odkazující na dávná mystéria. Všímají si jich hlavně různí badatelé, ostatní návštěvníci je mohou snadno přehlédnout. Ale ani znalcům není jasné, proč tu vlastně jsou, mají snad tyto symboly uchovat tajemství předků pro budoucí generace?
Nejzajímavější jsou odkazy démonické. Různé příšerky a skřety najdeme třeba v Jindřichově Hradci, také ve středních Čechách. Zajímavé jsou i odkazy alchymistické. Jak je známo, v alchymii se operuje s tzv. „očišťováním prvotní materie“, tato materie je v podstatě pralátkou, zemí. Tajemné velké dílo bylo souhrnem důležitých procesů kultivace těla a duše. Alchymie je také známa svým žargonem, pokyny, které jsou ukryty v jinotajích. Na kostelech můžeme spatřit alchymistického lva, barevné symboly kovů, planety (vyjadřující určité souvislosti) a mnohá další znamení. Například lev tu symbolizuje vládu, slunce kámen mudrců i základní prvek – síru. Ztotožňován bývá se zlatem.
Pohanské stopy, například odkazy se známou „rohatou“ bohyní, se vyskytují v některých kostelech ve střední Evropě a v Anglii. Najdeme tu i zašifrované sexuální symboly, které patří k pohanské sexuální magii. Do chrámů sice nepatří, ale jsou tam. Jedná se o speciálně stavěné a tvarované sloupy, svícny, paprsky na klenbách, poháry, kašny, lastury a umělé jeskyně. Podvědomí nás přenáší na východ, do buddhistických a hinduistických svatyní. Ano, jde o podobnou symboliku.
V souvislosti s těmito památkami musíme upozornit i na jeden unikát. Jde o ryze světskou stavbu, kterou najdeme v USA. Komplex moderního letiště v Denveru (stát Colorado) je vyzdoben podivnými pohanskými symboly. Najdeme tu od každého něco – trochu alchymie, trochu pohanství, hermetiky, dokonce i zednářské a rosekruciánské znaky. Vše je rámováno apokalyptickými výjevy a indiánskou mystikou. Podivná je i poloha letiště, stojí totiž na bývalém indiánském pohřebišti! Divoké duše zemřelých se prý občas hněvají a dávají najevo svou nespokojenost. Nepomohly ani očistné rituály před zahájením stavby. Chrání snad malby cestující i zaměstnance před nebezpečím?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500490
DnesDnes139
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3180
Tento měsícTento měsíc11836

Partnerské weby

apartman banner