Když onemocníme, vnímáme svoji nemoc jako chybu přírody, protivníka, proti němuž je třeba bojovat, něco ošklivého, co je zapotřebí vymýtit. Nemoc je pro nás takový nepřítel, že děláme vše pro to, aby byl zničen. Zpravidla jako hlavního soka vidíme svoje vlastní tělo, ale pokud s ním budeme bojovat, je vysoce pravděpodobné, že nikdy nezvítězíme a neuzdravíme se. Opačný pohled nám však může přinést zcela jiné poselství. Co to znamená? Nemoc je výzva k zastavení se na životní cestě, nutí nás k zamyšlení nad svým dosavadním životem a umožňuje uvědomit si skutečnost, že se nám něčeho nedostává.
Nemoc nám přináší nové situace k získání zkušeností, k nimž bychom ve stavu zdraví nikdy nemohli dojít. Nemoc nás nutí podívat se na vše kolem nás jinýma očima a často i neodkladně řešit věci, které jsme dosud ignorovali, což může vést k „odblokování“ nemoci. Nemoc je stav, kdy se ocitáme vně sebe sama, a probouzí v nás touhu vrátit se „domů“, tedy zpátky k sobě samému. Tento „domov“ má v sobě všechny naše bytostné touhy po zdraví, lásce a štěstí. Při nemoci se nesmíme vzdát. Nemoc by v nás měla zažehnout novou vůli k životu a sílu dokázat sám sobě i ostatním, že se jen tak snadno nevzdáváme. Sebrat všechny svoje síly, víru a naději a začít nový život: Každá nemoc je vždy cestou k sobě samým.
Informace o těžkém onemocnění je zdrcující. Možná je to poprvé v životě, kdy nám k uzdravení nestačí jedna návštěva u lékaře a jeden recept na léky. Jakmile pocítíme obtíže nebo je nemoc diagnostikována, už ji nemůžeme přehlížet. Onemocnění, zvláště takové, které ohrožuje život pacienta, se neprojevuje jen v těle člověka. Je-li nemoc vážnější či komplikovanější, přidává se k tomu strach, obavy a další negativní emoce, vyhlídky na její další průběh mnohdy silně zatěžují psychiku nemocného. Pokud nemoc považujeme za neštěstí, zvlášť takové, které jsme si nezasloužili, obviňujeme sami sebe i ostatní. Takový postoj podlamuje naši důvěru v uzdravení a může být překážkou v léčbě. Pocit bezmoci je sám o sobě těžkou nemocí. Je důležité si uvědomit, že u nemoci nikdy nejde o vinu, ale o vývoj. Když dokážeme přijmout realitu svého života včetně současné nemoci, pomůže nám to přes všechno se přenést a výrazně přispěje k sebeuzdravení.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500312
DnesDnes606
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3002
Tento měsícTento měsíc11658

Partnerské weby

apartman banner