Podběl lékařský (Tussilago farfara) je první bylina předjaří. Jeho žluté kvítky na silnějším, pět až deset centimetrů dlouhém stonku vyrážejí dlouho před listy. Podběl oživuje holé stráně, svahy, paseky, často i náspy, zářezy a různé hromady v prvních letech po navezení, než jej vytlačí jiné rostliny. Daří se mu na vlhčím jílovitém podkladu, ale najdeme jej i v lomech a všude tam, kde nemusí o své místo na slunci příliš bojovat.
V lidovém léčitelství představuje skutečný poklad a jeho ověřených účinků využívá i soudobá medicína. Pestrý obsah látek předurčuje podběl k uvolňování hlenu při kašli, užívá se při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích a při bronchiálním astmatu. Zevně, ve formě obkladu, přispívá ke zhojení zánětu žil, vředů, různých ran a ekzémů. Obklad z čerstvých listů pomáhá při bolestech kloubů, jejich úrazech, při revmatismu, dně a artróze.
K léčení kašle se připravuje nálev z jedné lžíce květní drogy na čtvrt až půl litru vařící vody. Směs se ponechá dvacet minut vyluhovat a pak se užívá dvakrát až třikrát denně mezi jídlem. Dávky listové drogy jsou asi o čtvrtinu menší. Léčivé čaje z podbělu mají zároveň účinek močopudný, protiprůjmový a všeobecně posilující.
Text a foto: (dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502800
DnesDnes305
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1052
Tento měsícTento měsíc14146

Partnerské weby

apartman banner