Podle dávných legend měl Mars představovat démonické těleso na způsob jakéhosi pekla. Někdy se dokonce hovořilo o tom, že slouží jako sídlo boha války. To vše navíc podtrhovaly i hrůzostrašně znějící názvy obou jeho měsíců, kterými jsou Phobos a Demios. Narudlá planeta vzbuzovala vždy zájem, obavy i naděje. Podle dřívějších vyjádření astronomů i záhadologů měl být kdysi na planetě život, dokonce podobný tomu našemu na Zemi. A jednomu z Marsových měsíců Phobosu byl dokonce přičítán umělý původ. Někteří pak šli ještě dál a vyslovili domněnku, že život na naši planetu byl zavát právě z Marsu. Pak se ovšem na rudé planetě něco stalo, něco, o čem se můžeme nanejvýš jen dohadovat. Dávní hvězdáři kdysi též zaznamenali, že se jednoho dne objevil na Marsu velký nepřehlédnutelný záblesk. Že by se jednalo o gigantickou explozi, která zničila vše živé na povrchu? Domnívat se dnes můžeme cokoli. Mohlo jít třeba o ničivou válku, ale právě tak o srážku s jiným obrovským vesmírným tělesem, která ukončila veškerý dřívější život. Mohlo se však stát i docela něco jiného.
Po dlouhá desetiletí astronomové pátrali a snažili se poodhalit záhady kolem naší sousední planety, neboť stále tajně doufali, že tam život buď nějaký najdou, nebo alespoň vypátrají stopy života dřívějšího. K tomu jim ovšem chyběly některé důležité záchytné skutečnosti. A to až donedávna. Konec roku 2014 však přinesl toužebně očekávané, až téměř fantastické svědectví, že na Marsu s největší pravděpodobností život kdysi existoval. Sonda, která operuje na planetě již třetím rokem, totiž v tamní atmosféře objevila metan a v zemi organické sloučeniny. To by podle vědců mohlo znamenat, že na planetě v minulosti skutečně život existoval.
Po dvou letech a čtyřech měsících tak pojízdná sonda odeslala na Zemi zásadní údaje, ze kterých jsou vědci doslova nadšeni. Přitom objevila hned několik dříve neznámých novinek. K prvním patří již zmíněný nález metanu. Objev nejjednoduššího uhlovodíku podporuje teorii, že se na Marsu život vyvinul a možná stále ještě někde v hloubi pod povrchem je. Pro srovnání stačí, že až 95 procent metanu na naší planetě pochází z produkce živých organismů. Vědci zatím ještě neurčili jeho zdroj na Marsu, ale domnívají se, že pochází z podzemních uložišť. Živé organismy na rudé planetě mohly přežít pod drsným povrchem.
Dalším důležitým objevem je výskyt organických sloučenin, z nichž se našlo hned několik molekul. Zjednodušeně řečeno se jedná o molekuly složené převážně z uhlíku a vodíku - tedy dvou základních stavebních kamenů pro život. Není to sice jasný důkaz, ale vědci už minimálně vědí, že Mars patří k chemicky aktivním. Jedná se vskutku o vzrušující objev, neboť sloučeniny na povrchu Marsu vědci hledali už dlouho. Nyní je to opravdu poprvé, kdy došlo k nalezení mimozemského organického materiálu. Podle všech informací, které vědci mají, si troufají tvrdit, že na Marsu též zcela běžně pršelo či sněžilo jako u nás na Zemi. Nejenže se tam tedy nalézala jezera, ale možná dokonce i celý oceán.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501305
DnesDnes274
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3995
Tento měsícTento měsíc12651

Partnerské weby

apartman banner