Jarní očista bez česneku a jiných ostrých bylin by nebyla ničím. Česnek medvědí je u nás rok od roku populárnější. Komu se nechce jít ho hledat do lesa, ten si ho koupí na farmářském trhu, kde bývá k dostání. Je to bylina, která se vyskytuje často v koloniích, v lesích, které nejsou příliš dobře přístupné. Lesy, kde česnek medvědí roste, jsou obvykle silně prosyceny jeho vůní. Kdo poprvé natrefí na lány česneku medvědího, bývá okouzlen velkorysostí Matky přírody.
Existuje však ještě česnek podivný. Ten si vybírá trochu jiná místa. Nepohrdá blízkostí lidských sídel a roste klidně i v parcích. Navíc raší o něco dříve. V kuchyních je méně známý, což je škoda. Trhat ho můžeme bez problémů a přírodě se tím rozhodně neublíží, spíš právě naopak. Kdo ho poprvé ochutná, propadne jeho chuti stejně jako česneku medvědímu. Navíc obsahuje téměř 400 různých léčivých složek prospěšných našemu organismu. Je to jeden z nejúčinnějších přírodních antioxidantů, posiluje imunitu, je nápomocen v boji proti alergiím a ekzémům, blahodárně působí proti ucpaným cévám, pomáhá při snižování váhy a dokonce zlepšuje náladu.
A co s oběma česneky v kuchyni? Listy obou druhů jsou vynikající, dokud rostliny nezačnou kvést. Květy česneku medvědího jsou vděčnou dekorací – krásné, aromatické a vcelku trvanlivé. Česnek podivný příliš dekorativní květy nemá, zato v kuchyni se uplatní i jeho pacibulky. (jav)

Tip Spiritu
Medvědí pomazánka (pro 4 osoby)
Potřebujeme: 200 g sýra ementálského typu, 100 ml 40% smetany, 100 g nasekaných listů česneku podivného, sůl, čerstvě mletý pepř.
Postup: Sýr nastrouhejte na jemném struhadle, zalijte smetanou, přimíchejte nasekaný česnek (můžete použít listy, bílé podzemní části i pacibulky). Lehce osolte a zamíchejte. Podávejte na krajíčku chleba. Ozdobte květy česneku medvědího a o Velikonocích využijte zbylých vařených vajec a doplňte plátky vajíček a kapary.
Více receptů najdete na: www.kytkykjidlu.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500438
DnesDnes87
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3128
Tento měsícTento měsíc11784

Partnerské weby

apartman banner